Skąd arszenik w herbacie czy wodzisławski zegar słoneczny?
Związek Subregionu Zachodniego przygotował nowe mapy i przewodniki dla mieszkańców
Turystyka dla Związku Subregionu Zachodniego to oczko w głowie. – Na ten sezon przygotowaliśmy dla turystów przewodnik zawierający kilkanaście propozycji spędzenia weekendu w naszym regionie. Jego uzupełnieniem jest mapa największych atrakcji turystycznych. W punktach informacji turystycznej w naszym regionie dostępne są także wydane przez nas mapy ścieżek rowerowych. Wkrótce do punktów IT dostarczone zostaną nowe publikacje dotyczące całego województwa śląskiego. Z naszych publikacji można dowiedzieć się m.in. skąd znalazł się arszenik w herbacie u cystersów, czy wodzisławski zegar słoneczny chodzi punktualnie, jaka jest najlepsza z wszystkich śląskich zup i ile lat ma najstarsza kuźnia w Polsce – mówi Paweł Tułodziecki, zajmujący się turystyką w subregionie. Publikacje i inne materiały są bezpłatne.
Baza internetowa
Materiały turystyczne subregionu dostępne są także na stronie turystyka.subregion.pl w zakładce „informator turystyczny”, gdzie znaleźć można wydawnictwa z poszczególnych miejscowości naszego regionu. Dodatkowo można znaleźć tutaj przydatne informacje o noclegach czy gastronomii, wirtualnie odwiedzić kilka ciekawych atrakcji, a także zaplanować wycieczkę rowerową.
– Nasz region najlepiej zwiedzać z siodełka roweru. W naszych okolicach znajduje się więcej kilometrów tras rowerowych niż z Zakopanego na Hel! Ścieżki umożliwiają atrakcyjne i aktywne spędzenie wolnego czasu. Na rowerzystów i nie tylko czekają romantyczne zamki i pałace pełne dawnych sekretów i legend, zabytkowe drewniane kościółki i sanktuaria, nowe miejsca oraz dobrze znane atrakcje. W naszym regionie bez problemu można zorganizować wyprawy rodzinne, są miejsca dla miłośników zabytków techniki, jest wiele atrakcji dla lubiących aktywny, a przy tym niebanalny wypoczynek. Nierozczarowani będą oczywiście miłośnicy przyrody i poszukiwacze przygód – opowiada Paweł Tułodziecki.
Bankomaty turystyczne
Wkrótce w kilkunastu interesujących turystycznie miejscach subregionu staną również tzw. bankomaty turystyczne. W tych punktach także będzie można wypożyczyć audio przewodniki czyli urządzenia, które poprowadzą turystów po atrakcyjnych miejscach, opowiadając przy tym ich historię i ciekawostki z tych miejsc. Dla internautów przygotowane zostaną też nowoczesne strony internetowe z informacjami o ciekawych miejscach i wydarzeniach.
Szymon Kamczyk