Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (661) Data wydania: 09.07.13

W Pszowie można tylko segregować

Część mieszkańców jest oburzona, że miasto nie pozwala rezygnować z segregacji

PSZÓW Władze miasta obniżyły stawki śmieciowe. Zamiast 11 lub 22 zł, mieszkańcy zapłacą 8 lub 14 zł. Ale żeby tak się stało, muszą oddać nowe deklaracje. Nie wszystkim odpowiada sposób, w jaki można tego dokonać. – Poszedłem do urzędu, żeby złożyć deklaracje. Chciałem zaznaczyć, że nie będę segregował śmieci i że w związku z tym zapłacę wyższą stawkę. Okazuje się, że nie mogę, bo w deklaracji jest tylko jedno okienko, że trzeba dokonywać selekcji odpadów. Powiedziano mi, że w przeciwnym razie w stosunku do mnie zostanie wszczęte postępowanie i zostanę ukarany mandatem. W takim razie czekam na niego, ale z podstawą prawną – bulwersuje się nasz Czytelnik. Dodaje, że dzwonił w całej sprawie do wydziału ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego. – Opisałem im sytuację i byli w szoku – podkreśla.

Burmistrz Marek Hawel wyjaśnia, że wszystkiemu winien chaos w przepisach. Z tzw. ustawy śmieciowej wynika bowiem wprost, że każdy zobowiązany jest do selekcji. – A jeśli ktoś jej nie prowadzi, powinna zostać nałożona na niego kara, a oprócz tego wyższa kwota za brak segregacji. To jest błąd tej ustawy, o którym mówię od kilku miesięcy. Są wprawdzie gminy, które pozwalają na dokonanie wyboru, ale jeszcze w kwietniu opinia prawna nadzoru prawnego wojewody była taka, że uchylą wszystkie deklaracje, które taką możliwość dają. Nie próbujemy naginać przepisów – tłumaczy burmistrz Hawel.

Możliwość wyboru mają mieszkańcy Radlina. – Też mieliśmy mnóstwo wątpliwości na etapie tworzenia wzoru deklaracji. Ostatecznie nadzór prawny niczego nie zakwestionował. Przepisy są niejasne. Z jednej strony ustawa śmieciowa zobowiązuje do segregacji, ale jednocześnie daje możliwość wyboru poprzez zapis, że rada miasta ustala niższą stawkę, kiedy odpady zbierane są w sposób selektywny. Ale to drugi zapis. Nasze rozwiązanie nie jest złe, ale to samo mogę stwierdzić o rozwiązaniu w Pszowie. Wątpliwości pozostały i ani nadzór prawny ich nie rozwiał, ani Regionalna Izba Obrachunkowa – podkreśla Marcin Król, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ekologii.

(mas)