Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (677) Data wydania: 29.10.13

Taki zabytek tylko w Rydułtowach

To jedyny dwuramienny ze wszystkich krzyżów pokutnych na terenie Polski - mówią specjaliści o zabytkowym obiekcie, który został poddany renowacji.

RYDUŁTOWY Zabytkowy, dwuramienny krzyż pokutny po renowacji powrócił na swoje miejsce przy kościele pw. Świętego Jerzego w Rydułtowach. - To unikat - mówi o bezcennym obiekcie Irena Kontny ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach i wylicza, co składa się na jego wyjątkowość. - Z tego co wiem, to jedyny dwuramienny ze wszystkich krzyżów pokutnych na terenie Polski. Inne można zobaczyć dopiero w Europie Zachodniej - podkreśla. Dodaje, że niespotykane są także wymiary krzyża. - Zazwyczaj krzyże pokutne w Polsce są dużo mniejsze, półmetrowe. Ten w Rydułtowach ma 157 cm. Co ciekawe, po renowacji uzyskał dodatkowe 40 cm, ponieważ jego część była zatopiona w ziemi - zaznacza.

Miejsce zbrodni

Interesująca jest także sama historia krzyży pokutnych. Były one formą zadośćuczynienia za popełnione morderstwo. Wznoszono je na miejscu zbrodni (później niektóre przenoszono na cmentarze lub do parków). Stawiano ku pamięci i dla potomnych. Miały skłaniać do zadumy i modlitwy za ofiarę, ale także jego zabójcę. - Zwyczaj wznoszenia krzyży pokutnych wiązał się z niepisanym średniowiecznym prawem. Na zadośćuczynienie składało się wiele elementów. Zabójca musiał na przykład opłacać msze za zmarłego, pomóc jego rodzinie, łożyć na wychowanie dzieci. Jednym z zadań było też stawianie krzyża. Wykonywał go sam, więc robił to trochę nieporadnie. Co charakterystyczne, krzyże pokutny były wykuwane z jednej bryły, bez łączeń - podkreśla Irena Kontny.

Bezcenne świadectwo

Rydułtowski krzyż pokutny powstał w 1628 roku i jest jednym z najstarszych obiektów zabytkowych na terenie miasta. - To bezcenny obiekt, ponieważ jest świadectwem kultury tego regionu - zaznacza  Magdalena Łabuz, inspektor z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Renowacja krzyża kosztowała około 12 tys. zł, z czego 5 tys. zł to wsparcie miasta. Wykonany z piaskowca obiekt wymagał m.in  wyczyszczenia, pozbycia się śladów korozji biologicznej, uzupełnienia szczelin i przede wszystkim wzmocnienia, bo skała osypywała się.

(mas)