Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (680) Data wydania: 19.11.13

Zakochałem się w Afryce

Karol Pawlas wziął udział w warsztatach fotograficznych w Mozambiku.

MARKLOWICE - Przeżyłem nieprawdopodobną, afrykańską przygodę. Zachwycając się pięknem otaczającego krajobrazu, zamarłem z zachwytu. Obserwowałem wiele gatunków zwierząt – spokojne zebry, strusie, bawoły w stadach, antylopy impala  poruszające się na wolności, w swoim naturalnym środowisku. To chwyta za serce – mówi Karol Pawlas, który odwiedził Mozambik, RPA i Suazi. Niedawno w bibliotece w Marklowicach można było oglądać wystawę jego zdjęć.

Warsztaty z Kydryńskim

Karol Pawlas mieszka w Rybniku. Na co dzień pracuje jako neurologopeda w gminnych placówkach oświatowych. Jego pasją jest fotografia, a że ma także licencję pilota, szczególnie lubi zdjęcia lotnicze. Pan Karol od trzech lat związany jest z działającą w Rydułtowach Grupą Artystyczną Konar. Swoje prace wystawiał już w domu kultury w Radlinie.

Tym razem wziął udział w wyprawie do Mozambiku, której szefował znany dziennikarz muzyczny, podróżnik i fotograf – Marcin Kydryński. Wyprawa firmowana przez Akademię Nikona była niecodzienną lekcją fotografii ludzi, pejzaży i zwierząt.

Majestatyczne, delikatne słonie

Najpierw była podróż z Londynu do Johannesburga. Trwała kilkanaście godzin. Jadąc samochodem przez prowincję Mpumalanga, podróżnik mógł podziwiać kwitnące na fioletowo drzewa jakarandy, wspaniałe Góry Smocze. Potem był kanion rzeki Blade, kolejnego dnia dotarł do największego zoo na świecie, czyli Parku Krugera. - Zaniemówiłem z podziwu. Możliwość obserwowania tylu zwierząt poruszających się na wolności w swoim naturalnym środowisku chwyta za serce. Moją uwagę przykuwały majestatyczne, a zarazem delikatne słonie – wspomina Pawlas.

Jesteśmy w raju

Po pięciu dniach podróży dotarł do celu wyprawy - Mozambiku. - Zachwycił mnie delikatnie wzburzony Ocean Indyjski i piękne plaże w Bilene. Niesamowite słońce, zmieniające się kolory oceanu, subtelny powiew oceanicznego wiatru, biegające kraby – opowiada podróżnik. - Było cudownie, ale kiedy dotarliśmy do Suazi, można było odnieść wrażenie, że jesteśmy w raju. Był czas na spotkania z miejscową ludnością. Mieszkańcy chętnie pozowali do zdjęć portretowych. - Zakochałem się w Afryce. Na pewno tam kiedyś wrócę – mówi Karol Pawlas.

(abs)