Rozpoczęli naukę w rozbudowanym PCKU
POWIAT Podczas inauguracji roku szkolnego w powiecie wodzisławskim oficjalnie została oddana do użytku rozbudowana część Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego.
Do dyspozycji słuchaczy i nauczycieli zostały oddane nowoczesne warsztaty obróbki mechanicznej – klasycznej, hala obrabiarek CNC, spawalnia, hala zawodów budowlanych, pracownie: firmy symulacyjnej, techniczna i pomiarów oraz CAD i GRAFIKI (komputerowego wspomagania projektowania), a także rampa, która służyć będzie przy prowadzonych kursach na operatora wózka widłowego oraz do rozładunku przywiezionych materiałów. - - Powstałe warsztaty i pracownie zostały wyposażone w nowoczesne urządzenia dydaktyczne, np.: wózek widłowy, frezarka CNC, frezarka pionowa i uniwersalna, tokarki uniwersalne, wiertarka kadłubowa, szlifierki, zestawy komputerowe z oprogramowaniem, drukarki, projektory, tablice interaktywne, tablety, spawarki MIG/MAG, TIG oraz inne urządzenia do spawalni, hali budowlanej, warsztatu obróbki ręcznej – wylicza Marcin Kopczyński z PCKU.
Inwestycja objęła także budowę szatni, łazienek, ubikacji oraz magazynu do przechowywania materiałów potrzebnych do prowadzenia zajęć praktycznych.
- Rozbudowa i modernizacja PCKU była wyzwaniem, które wymagało ogromnego wkładu pracy, kompetencji i profesjonalizmu w działaniu. Ta największa jak do tej pory inwestycja oświatowa w powiecie imponuje nie tylko rozmachem przeprowadzonych prac i zakupów, ale przede wszystkim daje zielone światło dla szkolnictwa zawodowego i wyznacza kierunek rozwoju powiatowej oświaty na następne lata – mówiła Bożena Rączka, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego 1 września podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego, której PCKU było gospodarzem. W uroczystości wzięli udział m.in. Adam Zdziebło, wiceminister infrastruktury i rozwoju, Piotr Litwa, wojewoda śląski, a także poseł Ryszard Zawadzki.
Rozbudowa PCKU zbiegła się z jubileuszem 15-lecia istnienia placówki.
(tora)
W ciągu 10 lat – od 2004 r. odsetek uczniów szkół ponadgimnazjalnych kształcących się w placówkach zawodowych wzrósł z 30 do 70 procent. Świadczy to o zmianach na rynku pracy.