Którędy dzieci mają iść do szkoły?
Pułapka na pieszych w Rydułtowach. - Zastanawiam się, którędy dzieci mają iść do szkoły, a pozostali mieszkańcy ul. Tetmajera w stronę szpitala? - pyta nasz czytelnik w związku z remontem skrzyżowania ul. Plebiscytowej z Bohaterów Warszawy i Tetmajera.
RYDUŁTOWY Trwa przebudowa skrzyżowania ul. Plebiscytowej z Bohaterów Warszawy i Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz ul. Fryderyka Engelsa. Utrudnienia w tamtym miejscu potrwają do 30 października. Ruch Plebiscytową i Bohaterów Warszawy odbywa się wahadłowo, sterowany sygnalizacją świetlną. Nie ma możliwości zjazdu z tych ulic w kierunku ul. Tetmajera oraz ul. Engelsa. Są objazdy.
Gdy brakuje chodników
Problemy mają nie tylko kierowcy, ale też piesi. Od jednego z czytelników dostaliśmy maila: „Zwracam się o zainteresowanie tematem. Idąc w stronę tego skrzyżowania ul. Plebiscytową napotykamy znak „przejście dla pieszych drugą stroną”. Dobrze, więc przechodzimy na prawą stronę i idziemy w stronę Boh. Warszawy, ale niestety powrócić na stronę lewą (żeby wejść na Tetmajera) już nie możemy, gdyż chodniki i po prawej i po lewej są rozebrane. Zastanawiam się, którędy dzieci mają iść do szkoły, a pozostali mieszkańcy ul. Tetmajera w stronę szpitala? Kto wyraził zgodę na taką organizację ruchu?”
Odpowiadają Aldi i starostwo
- To nie jest inwestycja miejska - podkreśla sekretarz miasta, Krzysztof Jędrośka. Przypomnijmy, że zmiana organizacji spowodowana jest szeregiem inwestycji drogowych związanych z otwarciem marketu Aldi. W ramach umowy pomiędzy miastem a prywatnym inwestorem, który wybudował market przy ulicy Ofiar Terroru, inwestor ten zobowiązał się, że przebuduje skrzyżowanie.Za zatwierdzenie tymczasowej organizacji ruchu na skrzyżowaniu odpowiada starostwo powiatowe (ul. Boh. Warszawy i Plebiscytowa to drogi powiatowe). Starostwo otrzymało od wykonawcy projekt organizacji. Został on odpowiednio przygotowany przez inwestora, pozytywnie zaopiniowany przez policję i wszystkich zarządców dróg, a następnie zatwierdzony przez starostwo. - 4 września odebrano kolejny, czwarty etap organizacji ruchu w związku z przebudową, i w dniu odbioru organizacja ruchu była zgodna z zatwierdzonym projektem. Wyjaśniam, że nie mamy prawa nadzorować prac na budowie, niemniej jednak pracownicy Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa odpowiedzialni za zarządzanie ruchem potwierdzają, że w chwili odbioru ciąg pieszy na ulicy Plebiscytowa – Tetmajera był zachowany. Rozbiórka chodnika nastąpiła widocznie później. Prawdopodobnie z inicjatywy wykonawcy - informuje rzecznik starostwa, Wojciech Raczkowski.
Przejście musi być
Rzecznik dodaje: - Stoimy na stanowisku, że przejście pomiędzy ulicą Plebiscytową a Tetmajera winno być cały czas zachowane i prowadzone przez pobliski parking, a następnie po zrealizowanym w etapie trzecim inwestycji chodniku na rogu ulic Engelsa i Tetmajera. Niestety z informacji, które otrzymaliśmy w czwartek wynika, że chodnik ten zaczęto budować dopiero teraz, czyli w etapie czwartym. Za to jednak, co się dzieje na placu budowy, odpowiada inspektor nadzoru oraz kierownik budowy.
(mak)