Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (726) Data wydania: 14.10.14
Czytaj e-gazetę

Odwiedzili swój dawny kościółek

W niedzielę 28 września w Górnośląskim Parku Etnograficznym odbyła się pierwsza edycja imprezy „Miejsca, ludzie, historia”. Poświęcona była Nieboczowom, wsi która za kilka lat zmieni swoją lokalizację.

NIEBOCZOWY  Wybór Nieboczów jako tematu przewodniego imprezy był nieprzypadkowy. Sama impreza jest bowiem wydarzeniem, które ma promować obiekty, znajdujące się na terenie parku. A od 1995 roku stoi tu drewniany kościółek pw. św Józefa Robotnika, który przez setki lat służył wiernym z Nieboczów. Na tę okazję do parku przyjechały dwa autokary z mieszkańcami Nieboczów, członkami zespołów folklorystycznych „Johanki” z Nieboczów, „Gołężanki” z Grabówki i „Syryniczki”, a także osoby związane z Nieboczowami. Czesław Burek, wójt Lubomi przedstawił historię przesiedlania wsi, zaś Elżbieta Ziętarska, która przed laty była katechetką w Nieboczowach. przedstawiła historię kościółka. Z kolei Barbara Mazurek, córka śp. Łucjana Wendelbergera, byłego sołtysa Nieboczów opowiedziała o współczesnych Nieboczowach. Nieboczowskie panie przygotowały stoiska z lokalnymi specjałami. Imprezę prowadził Marek Szołysek, gawędziarz, autor wielu książek o śląskiej kulturze.

(art)


Kościółek dwa razy przenoszony

Drewniany kościółek z Nieboczów datowany jest na 1416 rok, ale są również informacje, że powstał w 1380 roku. W 1793 roku został powiększony. W XIX wieku należał do parafii w Pogrzebieniu. Później służył samodzielnej parafii Brzezie-Nieboczowy. Z czasem stał się za mały dla rozrastających się Nieboczów. W 1930 roku poświęcono nowy, murowany kościół. Przez kolejne 4 dekady w miejscowości znajdowały się dwa kościółki. Stosunkowo niewielka wspólnota parafialna nie była jednak w stanie utrzymać dwóch świątyń, w tym jednej zabytkowej, więc w 1971 roku drewniany kościół został przeniesiony do Kłokocina, gdzie powstała nowa parafia. Tam  stał niemal przez ćwierć wieku. W 1995 roku trafił do Parku w Chorzowie, gdzie stoi do dziś. Od maja do października w każdą niedzielę odbywają się w nim msze święte.

W Nieboczowach gdzie stał kościół, stoi kamienny krzyż, ufundowany w 1877 roku przez rodzinę Błaszczoków. Do dziś stoi tam również stary dąb, który wieki temu został zasadzony przy świątyni. W 2005 roku z inicjatywy sołtysa Łucjana Wendelbergera, w miejscu kościoła umieszczona została informująca o tym tablica.

(art), źródło „Wieś Nieboczowy nie zniknie z naszych serc”,

Barbara Mazurek