Biesiadna mniejszość niemiecka w Rydułtowach
8 listopada w Rydułtowach odbyła się biesiada mniejszości niemieckiej. Już po raz trzeci
RYDUŁTOWY „Kulturalnie z niemiecką mniejszością narodową” - pod taką nazwą został zrealizowany projekt Stowarzyszenia Moje Miasto przy współpracy z działającym w Rydułtowach Kołem Terenowym KL-2 Rydułtowy Centrum funkcjonującym w ramach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego.
Głównym celem projektu była promocja i ochrona dziedzictwa kulturowego mniejszości niemieckiej działającej w Rydułtowach. - Działania mniejszości niemieckiej w Rydułtowach spotykają się z różnym odbiorem społeczności lokalnej, dlatego istnieje nadal potrzeba podejmowania działań w kierunku edukacji mieszkańców, zwłaszcza młodszego pokolenia poprzez promocję dóbr kultury niemieckiej i śląskiej, jako kultur mających wiele wspólnych tradycji i obyczajów – mówi Marek Wystyrk, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto. - W celu przekazania wiedzy i historii następnym pokoleniom naszego miasta zorganizowaliśmy wspólną, trzecią już biesiadę, podczas której został zaprezentowany dorobek kulturalny mniejszości niemieckiej działającej na terenie Rydułtów. Dowodem na duże zainteresowanie tym przedsięwzięciem może być chociażby udział znacznej liczby osób z Rydułtów niezrzeszonych w naszej organizacji - podkreśla Lucjan Ryszka, referent ds. kulturalnych Koła KL-2 Rydułtowy.
W trakcie imprezy odbyły się m.in. pokazy artystyczne w języku niemieckim i polskim, które przygotowały chóry, w tym: Liederhort – Chor pod batutą pana Ryszarda Uchera, Małe Gwiazdki 2 oraz Chór Lira z Rydułtów. Oprawę muzyczną biesiady zapewniał zespół muzyczny pod dyrekcją Adama Bobra.
- To trzecia nasza wspólna biesiada, ale już zauważyliśmy, że to dobry sposób na promowanie kultury mniejszości niemieckiej w naszym mieście. Dotychczas to my, członkowie mniejszości z Rydułtów, jeździliśmy do innych miejscowości. Teraz my pokazujemy innym, że w Rydułtowach ta biesiada zyskała już swoją formułę i społeczną akceptację – dodaje przewodniczący Ryszard Staniek.
Projekt pod nazwą „Kulturalnie z niemiecką mniejszością narodową” został dofinansowany z środków budżetu miasta Rydułtowy w ramach konkursu na zadania w dziedzinie kultury i sztuki. - Jesteśmy przekonani, że dzięki takim działaniom - nastawionym na kultywowaniu tradycji, zyskuje miasto Rydułtowy, które jest postrzegane jako otwarte na wielokulturowość, pielęgnowanie tradycji regionalnych a nade wszystko dbające o dobra kultury będące owocem tej ziemi – podsumowuje Marek Wystyrk.
(red)