Będziemy również walczyć o deputat za 2015 rok
ZDANIEM EKSPERTA
Bartosz Sapota - prezes zarządu Fundacji Obrony Praw Człowieka ‘Dura Lex, Sed Lex’.
Po decyzja Kompanii Węglowej o oddaniu 1 tony węgla – z deputatu za 2104 rok, możemy mówić o wielkim sukcesie społecznym. 165 tys. osób uprawionych, odzyskało to, co im się należało.
Chciałem bardzo podziękować wszystkim osobom, które włączyły się w tę akcję. Trudno oszacować, ile na dziś zostało złożonych pozwów. Ale jest grupa licząca na pewno ponad 10 tys. osób. Wielu z nich działało pod przewodnictwem Towarzystwa Miłośników Rydułtów, którego prezesem jest Henryk Machnik.
Będziemy nadal pracować, aby przywrócić deputat za rok 2015, który w ocenie działu prawnego fundacji jest odebrany w sposób nieprawidłowy. Z punktu widzenia przepisów prawa, sprawa jest skomplikowana i trudna do zdefiniowana. Na pewno będzie trzeba w kilku sądach rejonowych, które zajmują się kwestią związaną z deputatem, sprawdzić co sądy „mówią” i jaką linię orzeczniczą przyjmą. Natomiast zgodnie z tym, co przekazał mi jeden z członków biura prawnego naszej fundacji, istnieją podstawy do tego, żeby próbować przesądzić w sądach kwestę deputatu za 2015 rok. Będziemy próbowali to robić.
Chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że jesteśmy potężną grupą społeczną – 10 tys. ludzi, które powaliło Kompanię na kolana. Ta nadal zachowuje się dziwnie. Nic nie mówi o odsetkach, ani o tym, czy ma zamiar przeprosić górników. Uznali roszczenie, twierdzą, że na pewno zapłacą, ale jednocześnie – jednostronnie, przedstawiają swoje warunki. To jest absurdalna sytuacja. Dlaczego prawo większego ma decydować?
Teraz musimy usiąść i zastanowić się, jaka jest sytuacja procesowa, jaki jest stan prawny wszystkich pozwów już złożonych, czy tych przygotowanych – na te pytanie nie jesteśmy w stanie na dziś odpowiedzieć. Prawo rządzi się kilkoma regułami, jedną z nich jest to, że jest nierychliwe. Dział prawny fundacji musi mieć czas, aby znaleźć odpowiedzi na te ważne pytania.
Fundacja zaprasza do zgłaszania się osób, które zainteresowane są walką o to, co im przysługuje. Zachęcamy również organizacje pozarządowe, które chciałyby się włączyć w zbieranie wniosków o deputat węglowy za 2015 rok.
Infolinia fundacji w sprawie deputatu węglowego za 2015 rok: 733 785 423