Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (742) Data wydania: 03.02.15
Czytaj e-gazetę

Dach lodowiska do konserwacji

Dach nad pszowskim lodowiskiem wymaga kosztownych prac konserwatorskich, w tym usunięcia grzyba trapiącego drewniane powierzchnie. Specjaliści przygotowali już plan prac. - Mamy technologię konserwacji i ona byłaby prosta do realizacji, gdyby nie wysokość. Prace będą więc prowadzone albo na rusztowaniach albo na zwyżce - mówi wiceburmistrz Marek Hawel.

PSZÓW Jeszcze w ubiegłym roku Pszów wypożyczył zwyżkę, żeby pracownicy urzędu i lodowiska mogli z bliska ocenić stan dachu lodowiska, a dokładnie jego wewnętrzną powierzchnię, która jest drewniana. Już na pierwszy rzut oka było jasne, że konieczna jest już konserwacja, którą trzeba wykonywać co kilka lat. - Poprosiliśmy więc specjalistów od tego typu budowli, naukowców politechniki, by wydali swoją opinię co do sposobu konserwacji - tłumaczy wiceburmistrz Marek Hawel.

Duża powierzchnia

Specjaliści przygotowali raport z programem konserwacji - oczyszczeniem wewnętrznej powierzchni dachu i pokryciem jej specjalnymi preparatami zabezpieczającymi. - Ekspertyzę dachu lodowiska wykonał zespół w składzie prof. dr inż. Adrzej Ajdukiewicz oraz dr inż Janusz Brol. Z wynikami ekspertyzy miasto mogło się zapoznawać w drugim tygodniu stycznia.

Z wniosków wynikających z treści ekspertyzy wynika, iż ogólnie stan techniczny zadaszenia jest dobry i wymaga jedynie lokalnych wzmocnień oraz powierzchniowej impregnacji leczniczo-zachowawczej całej konstrukcji drewnianej. Dodatkowo w czasie zimy, do czasu wykonania wzmocnień, należy monitorować dźwigary w okresie zalegania śniegu, a w przypadku wystąpienia jego nadmiaru należy go usunąć - wylicza Marek Hawel. - Technologia konserwacji byłaby prosta, gdyby nie wysokość, na której będą prowadzone prace, a także duża powierzchnia dachu, bo około 4 tys. m kw. - dodaje wiceburmistrz.

Dwa lata temu na linach

Prace będą prowadzone poza sezonem zimowym. Mają rozpocząć się w tym roku. Nie wiadomo, czy uda je się w tym roku zakończyć. Będą kosztowne. Wstępnie można wymienić kwotę rzędu nawet 100 tys. zł, ale szczegółowe szacunki nie są jeszcze znane. - Dwa lata temu przeprowadziliśmy konserwację elementów krańcowych dachu lodowiska, tych najbardziej narażonych na odziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Prace na wysokościach wykonywała firma alpinistyczna - dodaje wiceburmistrz.

(mak)