Auto na wiosnę: Wymiana opon nie wystarczy
Nasz ekspert z jednego z autoserwisów w Wodzisławiu radzi jak przygotować auto na nadejście wiosny.
Właśnie rozpoczął się okres, kiedy kierowcy wymieniają opony z zimowych na letnie. Jednak, aby nasze auto było w pełni sprawne latem, warto skontrolować działanie innych kluczowych dla bezpieczeństwa mechanizmów naszego pojazdu. Wraz z pierwszymi oznakami wiosny większość polskich kierowców zaczyna myśleć o umyciu samochodu oraz wymianie opon. Warto pamiętać, że eksperci zalecają, aby zastępować ogumienie zimowe letnim, kiedy temperatura dobowa przekroczy 7-8 stopni Celsjusza. Warto już teraz umówić się na wymianę opon, żeby później nie tracić czasu na stanie w długich kolejkach do serwisu.
WYMIANA OPON
Specjaliści zdecydowanie odradzają wymianę opon we własnym zakresie. To pozorna oszczędność. Czynność tą należy powierzyć renomowanej stacji obsługi samochodów, albo warsztatowi oponiarskiemu. Tylko tam opona zostanie założona na felgę w prawidłowy sposób, a następnie koło zostanie precyzyjnie wyważone na komputerowych urządzeniach. Brak wyważenia kół powoduje drgania, co przenosi się na całe zawieszenie i powoduje szybsze niszczenie jego elementów. Oczywiście przed założeniem letniego ogumienia należy sprawdzić, czy nasze opony nadają się do dalszej eksploatacji przede wszystkim kontrolując wysokość bieżnika (według kodeksu drogowego musi mieć on co najmniej 1,6 milimetra, lecz eksperci zalecają wysokość minimum 3 milimetrów). Poza tym trzeba zwrócić uwagę na to czy opona nie ma uszkodzeń mechanicznych, w tym głębokich przetarć na boku lub nierównomiernie startego bieżnika. Należy również skontrolować wiek naszych opon, gdyż guma z biegiem czasu parcieje. - Opony mające więcej niż 5-6 lat nadają się już do wymiany, a ich dalsza eksploatacja może być niebezpieczna. Datę produkcji, składającą się z czterech cyfr, znajdziemy na ścianie bocznej. Przykładowo numer 2406 oznacza 24 tydzień 2006 roku - wyjaśnia nasz ekspert z Wodzisławia. Po wymianie warto zadbać też o nasze „zimówki”, które powinniśmy umyć i przechowywać w zacienionym, a także chłodnym miejscu.
WIOSENNY PRZEGLĄD
Jednak sama wymiana „gum” to nie wszystko. Specjaliści zalecają, aby po zimie udać się do warsztatu na przegląd pojazdu, który obejmuje najważniejsze elementy mające wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. - W serwisie mechanicy powinni rzucić okiem na układ hamulcowy weryfikując grubość tarcz hamulcowych i okładzin ciernych. Do podstawowych czynności zalicza się też kontrolę elementów zawieszenia, czy na przykład nie doszło do wycieku oleju z amortyzatorów - tłumaczy nasz ekspert. - Podczas oględzin dobry mechanik powinien wychwycić również ewentualne wycieki z silnika oraz zweryfikować stan osłon półosi, które w ciężkich zimowych warunkach są bardziej narażone na uszkodzenia - przestrzega ekspert, dodając, iż przegląd powinien objąć także akumulator, czy układ chłodzenia jednostki napędowej.
FILTR PRZECIWPYŁKOWY I KLIMATYZACJA
Początek wiosny to okres, kiedy powinniśmy zadbać o system wentylacji w naszym samochodzie. Aby do wnętrza nie przedostawały się pyłki i kurz, większość koncernów motoryzacyjnych montuje w swoich pojazdach filtr kabinowy, zwany także przeciwpyłkowym. Jeżeli w naszym aucie parują szyby to przyczyną może być właśnie zapchany i zawilgocony filtr kabinowy. W samochodach wyposażonych w klimatyzację warto już teraz udać się do odpowiedniego serwisu. Fachowcy sprawdzą działanie całego układu usuwając ewentualne zagrzybienie, a jeżeli będzie taka potrzeba uzupełnią zawartość czynnika chłodzącego.
Zapraszamy do autoryzowanych serwisów oponiarskich i stacji diagnostycznych już teraz, by bezpiecznie podróżować z nadejściem wiosny na naszych drogach.
(as)