Śląskie wekowanie
Jak wynika z badań „Fooder. Polacy, przepisy, internet”, najczęściej przetwory robią osoby mieszkające na wsiach (82 proc.). Im większa miejscowość, tym mniejszy odsetek osób przetwarzających warzywa i owoce (59 proc. w największych miastach).
W sumie w województwie śląskim przetwory przygotowuje aż 71 proc. mieszkańców. Czy osoby mieszkające w miastach nie mają czasu, nie potrafią, czy może boją się w ogóle spróbować? Na postawie badań został stworzony zestaw rad, które pomogą każdemu, kto chce przygotować własne przetwory.
Osoby z większych miast rzadko posiadają własne działki, na których mogą uprawiać warzywa i owoce. Jednak to nie jest jedyne ograniczenie. Wiele osób boi się tego zadania, jako bardzo ambitnego i obarczonego ryzykiem w bezpośredniej konfrontacji z powidłami czy kiszonkami babci. Aż 66 proc. Polaków w przetworach ceni sobie przede wszystkim tradycyjność i myśląc o przetworach wspomina dżemy i ogórki swoich babć i mam. Niestety, ten ciężar tradycji i wielkich oczekiwań często odstrasza. Jak zabrać się z sukcesem do robienia przetworów?
Zapytaj starszych
Nikt nie robi tak dobrze weków jak mamy i babcie, dlatego warto udać się do nich po radę i przepis na wymarzone ogórki. Wg badań ponad połowa Polaków zwraca się do starszego pokolenia po ich przepisy i rady. Tylko co zrobić z tą cenną recepturą, gdy już zrobimy przetwory? Warto ją zapisać w bezpiecznym miejscu, gdzie będzie czekała do kolejnego sezonu. Nie tylko mama robi świetne przetwory. Sprawdź, czy któraś z twoich koleżanek nie jest bardziej zaawansowana w tym zakresie, może coś ci podpowie?
Dobierz odpowiednie owoce i warzywa
Nawet najlepszy przepis i najlepsze wykonanie może mieć nieudany finisz, jeśli nie zadbasz o jakość produktów. Pamiętaj o tym, by robić przetwory ze świeżych owoców i warzyw. Nie powinny one leżeć za długo, bo jedzenie nadgniłych owoców i warzyw jest szkodliwe dla zdrowia. Ważne jest też, by warzywa i owoce były odpowiednio dojrzałe – tylko takie mają pełnię smaku. Aż 76 proc. badanych zwraca uwagę na to, czy produkty, których używają do zrobienia przetworów są zdrowe. Zwróć uwagę na sezonowość. Staraj się przygotowywać warzywa i owoce w czasie, gdy jest na nie sezon wtedy są one najzwyczajniej w świecie tańsze.
Skup się
Wiele przepisów na przetwory wymaga dokładności – po zagotowaniu słoika nie będzie można np. dosolić. Dlatego warto mieć przepis cały czas przed sobą. Zwróć uwagę na to, w czym będziesz przechowywać przetwory. Przyjrzyj się swoim słoikom i nakrętkom krytycznie – te, które są wyszczerbione lub zardzewiałe trzeba wyrzucić. Jeśli tego nie zrobisz możliwe, że będzie trzeba wyrzucić przetwory. Gdy już stworzysz idealne przetwory, to pamiętaj o kilku ważnych zasadach – trzymaj je zawsze w chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepsza do tego jest piwnica, a jeśli jej nie posiadasz, to wykorzystaj jedną z szafek kuchennych w najchłodniejszym miejscu. Opisz słoiki – co w nich jest oraz kiedy je zrobiłaś. Nawet jeśli sądzisz, że zapamiętasz wszystko, a dżem truskawkowy jesteś w stanie odróżnić od powideł, to w półmroku piwnicy to zadanie może już nie być takie proste.
(r)