Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (773) Data wydania: 08.09.15
Czytaj e-gazetę

W czasie przerwy sprzedają w sklepiku

Sprzedają, sprawdzają i rozkładają towar na półkach, przygotowują pomieszczenie - uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu sami prowadzą szkolny sklepik.

WODZISŁAW ŚLĄSKI W większości szkół sklepiki prowadzone są przez przedsiębiorców, którzy wynajmują od placówek pomieszczenia. W Gimnazjum nr 2 w Wodzisławiu jest inaczej. To uczniowie zajmują się szkolnym sklepikiem. - Sklepik działa w ramach Spółdzielni Uczniowskiej Emma, do której należy 19 osób. Spółdzielnia powstała między innymi dlatego, że szkoła przystąpiła do starań o międzynarodowy certyfikat  Zielonej Flagi , z którym wiążą się działania proekologiczne, w tym zdrowe żywienie - mówi opiekunka sklepiku, Joanna Królikowska, nauczycielka wychowania fizycznego, biologii i wychowania do życia w rodzinie w G 2.

Uczennice się zamieniają

Rada rodziców pożyczyła spółdzielni uczniowskiej pieniądze na rozruch i od stycznia sklepik zaczął działać (pieniądze zostały już zwrócone). Zajmuje się nim 10 uczennic. Każdego dnia po dwie. Później zmiana. - Uczy nas to odpowiedzialności. Do naszych zadań należy sprawdzenie ważności towaru i rozłożenie go na półkach. Zapisujemy, co należy zamówić. Na każdej przerwie sprzedajemy. I sprzątamy sklepik - mówią uczennice Daria Komasinska i Angelika Derlacz.

Gumy do żucia

Jeśli chodzi o asortyment, to do tej pory sprzedawane były głównie: woda mineralna, soki i napoje, wafle ryżowe, gotowe kanapki, artykuły higieniczne i przybory szkolne. - Najlepiej sprzedawały się napoje i gumy do żucia - uważają uczennice.

Od tego roku szkolnego wiele się zmieni. Na przykład gum do żucia nie będzie już na półkach w sklepiku. Dlaczego? Ponieważ weszły w życie nowe wytyczne ministra zdrowia, które regulują, co może znaleźć się w asortymencie. - Chociaż muszę podkreślić, że już w ubiegłym roku szkolnym staraliśmy się działać zgodnie z przygotowywanymi przez ministerstwo propozycjami. Nie sprzedawaliśmy słodyczy czy napojów gazowanych. Dziś wiemy, że ograniczenia są jeszcze większe. Podam kilka przykładów. Kanapki muszą być przygotowane z  pieczywa razowego, pełnoziarnistego lub bezglutenowego, a wędliny mogą zawierać do 10 g tłuszczu w 100 g. No i nie może być produktów, które zawierają cukier lub inne substancje słodzące - tłumaczy Joanna Królikowska.

Zysk na rzecz szkoły

Szkoła nie boi się jednak o przyszłość sklepiku. - Sklepik nie jest dla nas źródłem dochodu. Zależy nam, by uczniowie jedli w szkole zdrowo. Natomiast niewielkie zyski, które wypracowujemy, przeznaczane są na rzecz szkoły. Kupujemy nagrody za udział w konkursach, zamierzamy też kupić kompostownik, bo mamy dużo przyszkolnych terenów zielonych - wyjaśnia nauczycielka i opiekunka sklepiku. - Polecamy każdej szkole, by samodzielnie prowadziła sklepik. Jest inaczej, niż kiedy zajmuje się tym ajent. Nie ma przepychanek przy okienku, nie ma sprzedaży po dzwonku. I przede wszystkim cele są inne, bo chodzi o zdrowie uczniów - puentuje.

(mak)