Zaufany profil ułatwia życie
Każdy, kto kiedyś coś załatwiał w urzędzie wie, że zwykle rozpoczęcie konkretnej sprawy wiąże się z koniecznością wizyty w tym urzędzie i złożenia wniosku. Teraz sporo spraw możemy rozpocząć bez wizyty w urzędzie. Umożliwia to profil zaufany. Jest to metoda potwierdzenia tożsamości obywatela Polski w systemach administracyjnych.
Jak założyć?
Profil założyć może każda osoba pełnoletnia. Sam proces jest banalnie prosty – należy najpierw założyć konto użytkownika na portalu ePUAP (www.epuap.gov.pl), z którego wysyłamy wniosek o potwierdzenie profilu zaufanego. Takie potwierdzenie otrzymujemy w swoim urzędzie miasta czy gminy i gotowe. Już możemy korzystać z profilu zaufanego.
Do czego się przydaje?
- Posiadanie profilu zaufanego pozwala znacznie ułatwić wiele spraw urzędowych. Za jego sprawą można bez wizyty w urzędzie zapoczątkować wiele procedur. Jak chociażby złożyć wniosek o dowód osobisty, wniosek o zarejestrowanie samochodu, zgłosić działalność gospodarczą, deklaracje o wywozie odpadów. Oprócz typowo samorządowych usług, za sprawa profilu zaufanego można również uzyskać wniosek o niekaralności i to bez wychodzenia z domu - mówi Patrycja Samson z Urzędu Miasta Wodzisławia Śl.
Profil zaufany pozwala za pomocą jednego konta użytkować wiele portali państwowych. Jednym z nich jest www.obywatel.gov.pl, na którym, za pośrednictwem profilu zaufanego, można sprawdzić historię swojego pojazdu, sprawdzić czy autokar, którym chcemy gdzieś wyjechać jest sprawny technicznie, czy wyrabiane przez nas dokumenty są już gotowe do odbioru.
Składki, praca
Profil zaufany znalazł również zastosowania w Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dzięki czemu za sprawą kilku kliknięć możemy sprawdzić, czy nasze składki są opłacane, wyliczyć przyszłą emeryturę, a od przyszłego roku również sprawdzać czy pracownik ma aktualne l-4.
Zakładając profil zaufany możemy też zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, składać tam wnioski na szkolenia, zmieniać dane osobowe.
(tora)