Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (781) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

Jak ziemniaki, to tylko bez chemii od znajomego rolnika

Radny z gminy Lubomia o sposobach nawożenia żywności. - Ludzie nie jedzą ziemniaków. Wolą ryż i makaron. Mam pretensję do niektórych rolników, że stosują za dużo chemii - mówił Serafin Zdziebko.

LUBOMIA Podczas ostatniej sesji w gminie Lubomia radni dyskutowali o sytuacji rolnictwa. W roli zaproszonych ekspertów wystąpili przedstawiciele powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Wodzisławiu Śl. - Jaki jest stan rolnictwa na terenie waszej gminy? Bardzo dobry. A kukurydzy tyle, że można mówić o drugim Meksyku - stwierdził Wiesław Wojtasik z zespołu doradztwa rolniczego. Ostrzegał jednak przed zgubnymi skutkami upraw monokulturowych. - Trzeba pomyśleć o większej różnorodności na waszym terenie. Na przykład o ziemniakach, bo jest ich mało. Ziemniaki wyszły z mody i nie uprawia się ich w takiej ilości, jak powinno - ocenił.

Pretensje do rolników

Na wspomnienie o ziemniakach dyskusja zeszła na inny tor - najpierw rozmawiano o ich jakości, a później już w szerszym kontekście o sposobach nawożenia żywności i skutkach tego dla ludzi. - Ludzie nie jedzą ziemniaków. Wolą ryż i makaron. Dlaczego? Z mojego doświadczenia wynika, że w większości wypadków po prostu nie można zjeść ziemniaków, bo zwyczajnie śmierdzą i są czarne - stwierdził radny Serafin Zdziebko. Dodał, że od jakiegoś czasu zaopatruje się w ziemniaki wyłącznie u gospodarza z Brzezia, który do uprawy wykorzystuje tylko nawozy naturalne. - Mam pretensje do niektórych rolników, że stosują za dużo chemii - przyznał. Później odwołał się do przykładów holenderskich. - Tam wszystko jest sztuczne. Dziś się zasadzi, jutro się zbiera. Ci, którzy wracają z Holandii mówią „nic stamtąd nie kupuj”.

Ekonomia a ekologia

Eksperci przypomnieli, że w dużym stopniu to ekonomia rządzi tym, w jaki sposób produkowana jest żywność. - Ekologia to ciężki kawał chleba. A dla wielu wyznacznikiem jest cena. Więc pogodzenie tego wszystkiego nie jest proste - podkreślił Wiesław Wojtasik.

Grunt to równowaga

Padły też dane przywiezione z jednego ze szkoleń we Wrocławiu, na którym polscy i niemieccy profesorowie tłumaczyli, że warzywa z gospodarstw ekologicznych są bardziej trujące niż te z gospodarstw zrównoważonych. Powód jest prosty. W gospodarstwach ekologicznych, gdzie nie stosuje się nawozów, roślina „wchłania” takie pierwiastki jak ołów czy kadm. Natomiast w gospodarstwach zrównoważonych, gdzie dopuszczany jest pewien pułap nawozów, osiąga się zdrowszy, a jednocześnie bardziej satysfakcjonujący dla rolnika plon. Dlatego agencje coraz chętniej oferują dopłaty do gospodarstw zrównoważonych.

(mak)