500 zł na dziecko w maju, a nawet w czerwcu
- Żadne świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” nie zostanie wypłacone na początku kwietnia. Wątpię, że w ogóle w kwietniu - zapowiada prezydent Wodzisławia Śl.
WODZISŁAW ŚL. 1 kwietnia rusza program „Rodzina 500+”. Zgodnie z nim rodziny mają otrzymać z budżetu państwa po 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, a osoby, które spełnią określone w ustawie kryterium dochodowe – otrzymają wsparcie również na pierwsze dziecko. W Wodzisławiu pełną obsługą programu zajmować się będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który znajduje się w nowej siedzibie przy ul. Daszyńskiego.
Chociaż program startuje 1 kwietnia, to już wiadomo, że w Wodzisławiu na pierwsze wypłaty trzeba będzie trochę poczekać. - Zdajemy sobie sprawę, że żadne świadczenie w ramach programu „Rodzina 500+” nie zostanie wypłacone na początku kwietnia. Nie przypuszczam, by jakiekolwiek w ogóle zostało wypłacone w kwietniu. Najwcześniej końcem maja lub w czerwcu. I nie wynika to ze złej woli urzędu miasta, bo chcemy wdrożyć program jak najlepiej - podkreśla prezydent Mieczysław Kieca.
Skąd taka sytuacja? Uprawnionych jest bardzo dużo. Szacuje się, że w Wodzisławiu liczba ta waha się od 4,5 do 5 tys. Rząd przewidział, że szczególnie w miastach wdrożenie programu może potrwać dłużej, więc wnioski można składać do 30 czerwca, a urzędnicy od 1 kwietnia będą mieli trzy miesiące na wydanie świadczenia. Co ważne - nawet jeśli pierwsze świadczenie wydadzą na przykład w czerwcu, to wypłata będzie dotyczyła również kwietnia i maja.
Żeby program był sprawnie wdrażany, w wodzisławskim MOPS-ie musi zwiększyć się zatrudnienie. - Planujemy od 3 do 6 etatów i pracę w trybie dwuzmianowym dla zmniejszenia kolejek - zapowiada prezydent. Włodarz zachęca również rodziców do obserwowania miejskich komunikatów, które po 1 kwietnia będą informowały o tym, jak długie są kolejki chętnych do złożenia wniosku. Zostaną również uruchomione dodatkowe stanowiska komputerowe, by chętni rodzice pod okiem pracownika MOPS-u mogli złożyć wniosek przez internet.
Złożone wnioski muszą być zweryfikowane, a urzędnicy na ich podstawie wydadzą decyzję administracyjną - na to znów potrzeba czasu.
(mak)
Do wodzisławskiego urzędu zgłaszają się osoby które pytają, czy przewidziane są wypłaty w gotówce (twierdzę, że taka formuła byłaby dla nich korzystna ze względu na zajęcia komornicze). Miasto nie przewiduje jednak takiego rozwiązania. Podejmie natomiast rozmowy z bankowym operatorem miasta na temat tego, czy uda się uruchomić system czekowy.