Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 16 (805) Data wydania: 19.04.16
Czytaj e-gazetę

Najlepsza jednostka OSP powiatu wodzisławskiego 2016 r.

KONKURS

Patronat honorowy: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl. st. kpt. mgr inż. Marek Misiura, Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka.

OSP PSZÓW

Ochotniczą Straż Pożarną w Pszowie założono w lipcu 1907 r. Pierwsi strażacy mieli do dyspozycji sikawkę ręczną, 100 m węża pożarniczego oraz siekierki i bosaki. Potem doszła drabina hakowa i rozsuwana. Wóz konny musiał dostarczyć dyżurujący gospodarz. Dyżury były wypisane na tzw. tablicy ogniowej, a przypominał o nich również ksiądz w ogłoszeniach po każdej niedzielnej mszy św. Pszowska straż dysponuje zdjęciem z 1909 r., na którym widać w pełni umundurowanych strażaków. Tak więc już dwa lata od założenia jednostka prezentowała się naprawdę dobrze.

Wielkie święto dla strażaków

19 sierpnia 1932 r. odbyła się uroczystość poświęcenia i oddania do użytku nowej remizy strażackiej. Remiza - co ciekawe - powstała w miejscu, gdzie stała stodoła należąca do gospodarstwa farskiego (chodzi o miejsce, w którym mieści się obecna remiza OSP Pszów - wcześniej strażacy zajmowali jeden z budynków obecnego urzędu miasta w Pszowie). Było to wielkie święto nie tylko dla strażaków, lecz i dla społeczności Pszowa. Zorganizowano festyn ze strzelnicami, różnymi grami losowymi oraz zabawę taneczną dla wszystkich.

Lata okupacji niemieckiej

W latach okupacji niemieckiej strażacy musieli opuścić remizę. Cały sprzęt i siedzibę straży pożarnej Niemcy przenieśli do dawnych pomieszczeń remizy przy gminie, gdyż dotychczasowa była zbyt blisko domu parafialnego, w którym utworzono obóz dla jeńców (byli oni zatrudnieni w miejscowej kopalni, w cegielni i okolicznych tartakach i stolarniach).

Oryginalne pismo wysłane od wojewody do burmistrza - tłumaczone z języka niemieckiego z dnia 9 listopada 1939 r., mówi o wysłaniu wyznaczonych ludzi na kurs. Osoby te powinny mieć m.in. kartki żywnościowe, poświadczenie o wysłaniu na kurs, materiały do pisania, sprzęt osobisty itp.

Z latami okupacji niemieckiej wiąże się też kłamstwo stworzone przez późniejsze władze komunistyczne. Oficjalna wersja z lat 50. - 70. brzmiała, że w czasie lat 1939 - 1945 pszowska straż nie istniała, gdyż okupant niemiecki zniszczył sprzęt, a także że dopiero po wyzwoleniu państwo polskie mozolnie odbudowywało jednostkę strażacką. Było to wierutne kłamstwo stworzone przez władze komunistyczne i powielane przez długie lata.

Cztery boksy garażowe

1961 r. był szczególny w historii pszowskiej straży pożarnej. Do użytku oddano przebudowaną gruntownie remizę. W remizie obok czterech boksów garażowych była również świetlica wyposażona w bilard i stół pingpongowy. Przewidziano również mieszkanie dla gospodarza, którym został druh Józef Latocha.

Jednostka rozkazem komendanta głównego PSP została powołana w 1995 r. do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Brakuje „Anny”

Istnienie kopalnia „Anna” było dla pszowskiej jednostki niezwykle istotne. Bliskość zakładu stanowiła duży atut. Górnicy zatrudnieni w kopalni nierzadko byli jednocześnie członkami OSP Pszów. Byli więc „na miejscu” i to powodowało, że dużo łatwiej było skompletować załogę do wyjazdu w czasie alarmu. - Zakład był blisko i brakuje nam tego. Dużo osób rozjechało się za pracą, bo wiadomo, że zatrudnienie jest ważne. Niektórzy dojeżdżają z Pszowa wiele kilometrów - zaznacza prezes.

Priorytetem jest samochód

Zakup nowego średniego wozu pożarniczego - to cel, do którego dąży OSP Pszów. - To masz priorytet. Mamy dokumentację, zbieramy pieniądze i staramy się o zakup nowego wozu. 40-letni star jest zasłużony, ale nadchodzi moment, że trzeba go będzie wymienić. Dla nas to już nie tyle marzenie, co konieczność - podkreśla prezes Danielczyk. Drugi cel strażaków-ochotników to remont i termomodernizacja remizy.

(mak)

na podst. książki „Ochotnicza Straż Pożarna w Pszowie od jej założenia w roku 1907 do 2011” opracowanej przez Piotra Mikołajczyka


Zarząd OSP Pszów:

Eugeniusz Danielczyk - prezes, Piotr Fiszer - naczelnik, Tomasz Anderski - skarbnik, Roksana Orłowska - sekretarz, Edward Cyran - zastępca naczelnika, Mirosław Chodak - gospodarz, Dariusz Majchar - członek zarządu.

Komisja rewizyjna:

Arkadiusz Rak - przewodniczący, Łukasz Jezusek - członek komisji, Przemysław Stonoga - członek komisji.

Sprzęt: specjalistyczny, na wysokim poziomie

OSP Pszów jest jednostką, która posiada trzy wozy bojowe. Najstarszy wóz ma 40 lat. Jest to średni samochód pożarniczy star 244. - Mamy go od nowości i służy nam do dziś. Posiada pełne wyposażenie, zaczynając od etatowego wyposażenia ratowniczo-gaśniczego, aparatów do dróg oddechowych czy łączności dobrej klasy. Jest torba medyczna, piły do drzewa, pilarka spalinowa, przecinarka do stali i betonu czy całe wyposażenie pozwalające pracować na wysokości - wylicza Eugeniusz Danielczyk, prezes OSP Pszów.

Dwa pozostałe wozy to pożarniczy ford transit (gaśniczy, lekki ratownictwa technicznego) oraz pożarniczy lublin II (bus osobowy). - Oprócz tego w strażnicy znajdziemy wiele specjalistycznego sprzętu i indywidualne wyposażenie strażaków na wysokim poziomie - podkreśla prezes.


Olimpijczycy

OSP Pszów zajmuje w sporcie pożarniczym wysoką pozycję. Strażacy z Pszowa to wielokrotni... olimpijczycy! Brali udział w kilku prestiżowych, międzynarodowych Olimpiadach Pożarniczych (prawo startów uzyskali podczas ogólnopolskich zawodów sportowo-pożarniczych według regulaminu CTIF). Pierwszy medal przywieźli z olimpiady w Jugosławii w 1966 roku. Było to złoto.  

Rok 1993 to start w Berlinie, skąd OSP Pszów przywiozła srebrny medal. Następny był udział w zawodach w 1997r. w Danii i złoty medal mistrzostw. W 2001 roku pszowska jednostka zyskała prawo reprezentowania kraju na olimpiadzie pożarniczej w Finlandii, skąd przywiozła złoty medal. Był  to już więc trzeci złoty medal w historii OSP wywalczony na tego typu zawodach.

Kolejny raz drużyna zakwalifikowała się do startu w olimpiadzie pożarniczej w Varażdin w Chorwacji w 2005 r., skąd przywiozła następny złoty medal. W 2012 r. druhowie z Pszowa nawiązali do tradycji sportu pożarniczego i na zawodach krajowych CTIF w Białej Podlaskiej wywalczyli III miejsce, awansując tym samym do startu w zawodach międzynarodowych – olimpiadzie we Francji, skąd w 2013 roku przywieźli złoty medal do kolekcji.

Druhowie z Pszowa nie spoczywają na laurach i pokonując kolejne szczeble walczą o możliwość startu w olimpiadzie pożarniczej, która odbędzie się w Austrii. Trenują dwa razy w tygodniu. - Jesteśmy w trakcie przygotowań do wojewódzkich zawodów sportowo-pożarniczych, które odbędą się 18 czerwca w Jastrzębiu - podkreśla prezes Eugeniusz Danielczyk.