Zostań społecznym opiekunem zabytków
POWIAT Osoby, które interesują się zabytkami, zależy im na zachowaniu ich wartości, posiadają wiedzę o zabytkach oraz pragną ją pogłębiać i dzielić się nią z innymi, mogą zostać społecznym opiekunem zabytków.
Swoje zamiłowanie do zachowania i propagowania piękna naszego powiatu można realizować we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Starostą Wodzisławskim.
Kto może zostać społecznym opiekunem zabytków?
W myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami o uzyskanie uprawnień może ubiegać się osoba, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, nie była karana za przestępstwa popełnione umyślnie oraz posiada wiedzę w zakresie ochrony zabytków i opieki nad zabytkami. Może się tym zajmować zarówno osoba prawna lub inna jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
Warunki uzyskania uprawnień
Osoba starająca się o zostanie społecznym opiekunem zabytków powinna złożyć wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Katowicach zawierający informację o podejmowanych dotąd działaniach na rzecz ochrony zabytków, opieki nad zabytkami i popularyzowaniu wiedzy na ich temat oraz następujące dokumenty: świadczenie o posiadanej pełnej zdolności do czynności prawnych; aktualne (z ostatnich trzech miesięcy) zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Sądowego; program działania na rzecz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami jako społeczny opiekun zabytków. Po pozytywnej weryfikacji kandydata, Wojewódzki Konserwator Zabytków wnioskuje do Starosty Wodzisławskiego o ustanowienie Społecznego Opiekuna Zabytków. Następnie Starosta Wodzisławski wydaje legitymację społecznego opiekuna zabytków lub zaświadczenie.
Zadania, obowiązki i uprawnienia
Rolą społecznego opiekuna zabytków jest uzupełnienie działalności służb specjalistycznych. Do jego obowiązków należy informowanie służb konserwatorskich o stanie powierzonego obiektu. W praktyce nie należy się ograniczać tylko do zabytku będącego pod opieką, ale należy informować o wszelkich nieprawidłowościach dotyczących obiektów zabytkowych lub innych cennych budowli, które w przyszłości mogą trafić do rejestru zabytków. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji, społeczny opiekun zabytków może zwrócić się z prośbą o pomoc do instytucji takich jak Państwowa Straż Pożarna, organu urbanistyki i nadzoru budowlanego itp. Opiekun zabytków może być inicjatorem wielu ciekawych działań, np.: może złożyć wniosek o uznanie wybranego obiektu za zabytkowy, może starać się o podjęcie działań zmierzających do odbudowy lub renowacji zabytku. Powinien propagować wartości obiektów zabytkowych, czego skutkiem może być rozwój turystyki. Może podejmować inicjatywy zmierzające do bezpośredniego ratowania obiektu zabytkowego, może zasięgać informacji o danym obiekcie w urzędach administracji państwowej i samorządowej. Społeczny opiekun zabytków jest uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.opr.
(mak)