Kącik ZUS
Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń przesłała do ZUS–u mój wniosek o urlop górniczy. Dostałem zaświadczenie, z którego wynika, że do emerytury górniczej brakuje mi więcej niż 4 lata. Jak się jednak okazało, do wniosku nie dołączono świadectwa pracy z kopalni, w której wcześniej byłem zatrudniony. Czy mogę sam dostarczyć do ZUS–u to świadectwo, aby zaliczono mi ten okres i wystawiono nowe zaświadczenie?
Przepisami ustawy z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2015 r., poz. 410 ze zm.) nałożony został na Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązek ustalania – na wniosek Spółki Restrukturyzacji Kopalń – okresów uprawniających do emerytury oraz okresu brakującego do nabycia uprawnień do emerytury dla potrzeb przyznania przez to przedsiębiorstwo urlopu górniczego lub urlopu dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla i wydania zaświadczeń potwierdzających te okoliczności.
W przypadku konieczności ponownego ustalenia okresu uprawniającego do emerytury oraz okresu brakującego do nabycia prawa do emerytury dla potrzeb urlopu górniczego w oparciu o nowe lub skorygowane dokumenty, niezbędne jest zgłoszenie ponownego wniosku przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń.
Nie mam 25 lat pracy górniczej liczonej pojedynczo, ale wykonywałem także pracę w przodku ok. 2880 dniówek. W listopadzie 2016r. kończę 50 lat i chcę złożyć wniosek o emeryturę. Czy dniówki przodkowe będą zaliczone do emerytury?
Zgodnie z art. 50a ust. 2 ustawy emerytalnej emerytura górnicza przysługuje pracownikowi, który ukończył 50 lat życia, ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 25 lat, w tym co najmniej 15 lat pracy górniczej liczonej pojedynczo. Ponadto nie przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego albo złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa.
Przy ustalaniu 25 lat pracy górniczej dniówki półtorakrotne, powiększą ogólny staż pracy górniczej.
Pobieram rentę z tytułu niezdolności do pracy od 2003r. do nadal. W tym roku osiągnę wiek emerytalny. Czy muszę złożyć wniosek o emeryturę?
Nie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna Pani emeryturę z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli podlegała Pani ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Emerytura z urzędu nie może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ponadto może Pani złożyć wniosek o emeryturę do końca miesiąca, w którym osiągnęła Pani wiek emerytalny. Należy wówczas pamiętać, że emerytura przyznana na wniosek może być niższa od pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy.