Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (826) Data wydania: 13.09.16
Czytaj e-gazetę

Drożdżówki wróciły do szkół, ale nie wszędzie

Słyszymy w szkołach, że zmienione zasady to powrót do normalności.

REGION Od początku nowego roku szkolnego w szkołach można na powrót sprzedawać kołaczyki i drożdżówki. To efekt wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia które złagodziło niektóre kryteria dla artykułów spożywczych oferowanych w szkołach, czy to w sklepikach, czy serwowanych przez stołówki. Kryteria te były wprowadzone przez ministra zdrowia ale w poprzednim rządzie.

Absurdalne sytuacje

– To powrót do normalności – słyszymy w szkołach. Zakaz słodzenia herbaty cukrem, czy używania soli prowadził do absurdalnych sytuacji. Dzieci, które jadły obiady w szkołach przynosiły sobie w torebkach sól czy vegetę i doprawiały zupy, czy drugie dania. Pewne skutki działania poprzednich zasad wydają się nieodwracalne. Dla przykładu sklepik w Zespole Szkół nr 1 w Wodzisławiu, prowadzony przez spółdzielnię uczniowską został zamknięty. Kiedy z oferty zniknęły kołaczyki czy inne przekąski uznane za niezdrowe, obroty tak spadły, że dalsze utrzymywanie sklepiku mijało się z celem. W zamian na korytarzu stanął automat, w którym można kupić m.in. batony z musli. Czy sklepik wznowi działalność? – Nie wiem, czy będzie zainteresowanie – wzrusza ramionami Urszula Marus, wicedyrektor.

Bez szału

W szkołach, gdzie sklepiki przetrwały, kołaczyki i drożdżówki wróciły. – Dzieci są nimi zainteresowane, pytają, ale nie powiem żeby sprzedawały się w jakichś szalonych ilościach. Dziennie sprzedaje się około 10 –15 sztuk. Zanim weszło to rozporządzenie, sprzedawaliśmy po 20–25 sztuk dziennie – mówi Krystyna Rother, nauczycielka mająca pod swoją opieką sklepik w Zespole Szkół nr 2 w Wodzisławiu. Mniejsze zainteresowanie zakupami obserwują też w Gimnazjum nr 1 w Rydułtowach. – Asortyment nie jest szeroki. Uczniowie kupują głównie wodę mineralną, czasem przybory szkolne, na przykład ołówki, zeszyty – mówi dyrektor G 1, Dominika Urbanek. W ofercie są też m.in. ciasteczka razowe, a od tego roku – drożdżówki. Z tym, że specyficzne, z niewielką ilością cukru, i zainteresowanie nimi można określić jako "średnie". Wcześniej można było kupić soki, oczywiście ze świeżych owoców, ale zostały wycofane ze względu na wysoką cenę i małą sprzedaż. Wielu gimnazjalistów korzysta za to ze szkolnych obiadów. Po zmianach w sklepikach szkolnych zainteresowanie obiadami jeszcze bardziej wzrosło. – Mamy w szkole stołówkę. Uczniowie mogą zjeść ciepłe, dobre i niedrogie obiady, bo w cenie 3,5 zł – dodaje pani dyrektor.

Co dokładnie zmienił minister?

Nowe rozporządzenie umożliwiło powrót do szkół m.in. pieczywa półcukierniczego oraz cukierniczego (czyli m.in. drożdżówek), które jednak muszą spełniać określone kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli, choć mniej restrykcyjne niż poprzednio. Stąd nie wolno sprzedawać pączków czy ciastek francuskich, które mają w sobie zbyt dużo tłuszczu. Nie wolno też oferować produktów z ciasta głęboko zamrożonego. W sklepikach będzie można także kupić kanapki z różnego rodzaju pieczywa. Dotąd wykluczone było białe pieczywo. Do oferty mogą wrócić kawa, sól i cukier.

tora, mak