Rodziny wielodzietne bez ulgi śmieciowej
WODZISŁAW ŚLĄSKI Do Urzędu Miasta wpłynęła petycja grupy mieszkańców wnoszących o zwolnienie w całości lub części rodzin wielodzietnych z opłaty śmieciowej. Petycja została odrzucona na wrześniowej sesji Rady Miasta Wodzisławia Śl.
Drugie podejście
Była to już druga próba mieszkańców uzyskania zwolnienia z opłat. Na pierwszą petycję złożoną jeszcze w grudniu 2015 r. miasto dało odpowiedź odmowną. Urzędnicy argumentowali, że przyznanie ulg rodzinom wielodzietnym spowoduje wzrost opłat dla pozostałych mieszkańców.
Więcej znaczy mniej
Jakie zatem teraz argumenty przedstawili autorzy petycji? Otóż powołali się na opracowanie Włodzimierza Urbaniaka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, z którego wynika, że ilość wytwarzanych odpadów komunalnych na mieszkańca maleje wraz ze wzrostem liczebności gospodarstwa domowego. Naukowiec postawił pytanie czy ilość odpadów wytwarzanych przez sześć gospodarstw singlowskich równa się ilości wytwarzanej przez jedną sześcioosobową rodzinę. I co się okazało? Otóż gospodarstwo domowe, które tworzy jedna osoba, wytwarza dwa razy więcej odpadów, niż wynika ze średniej. Ilość odpadów odpowiadającą średniej produkuje rodzina czteroosobowa. Każdy kolejny członek rodziny, zatem gospodarstwa domowego powoduje, że ilość odpadów w przeliczeniu na osobę maleje.
Błędny argument?
„Wobec tego sugerowanie, że zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi rodzin wielodzietnych spowoduje wzrost opłaty dla pozostałych mieszkańców jest rozumowaniem błędnym. To dzięki rodzinom wielodzietnym pozostali mieszkańcy mają niższe opłaty” piszą autorzy petycji. Zwracają uwagę, że ulgi śmieciowe wprowadziły już m.in. Dąbrowa Górnicza, Opole, Tarnów, Nysa, Starachowice, Michałowice, Stalowa Wola.
500+ załatwia problem
Ta argumentacja nie przekonała rady miasta. Rada uzasadnia, że obecnie ustawa o czystości i porządku w gminach nie umożliwia zwolnienia z opłat rodzin wielodzietnych. Radni w ogóle nie odnieśli się do przedstawionych wyliczeń naukowca. Stoją na stanowisku, że ponieważ system zgodnie z ustawą musi się równoważyć, to nie ma innej możliwości jak podniesienie opłat w razie zwolnienia całkowitego lub częściowego rodzin wielodzietnych z płacenia za śmieci. „Gminy, które wprowadziły ulgi w opłatach, dokonały tych ulg przed wdrożeniem Rządowego Programu Rodzina 500+, który dodatkowo wspiera duże rodziny.” czytamy w uzasadnieniu o odmowie.
Miasto przypomina, że realizuje program Rodzina 3+. W jego ramach różne firmy i instytucje, w tym miejskie wprowadzają ulgi na rodzin z trójką dzieci i więcej.
(tora)