Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (837) Data wydania: 29.11.16
Czytaj e-gazetę

Po naszymu, czyli po śląsku

W Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu rozmawiano o gwarze i znaczeniu małej ojczyzny. Gościem spotkania była Ewelina Sokół–Galwas – Ślązaczka Roku 2013.

WODZISŁAW ŚL. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach ministerialnego projektu upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród uczniów i jak tłumaczy dr Maria Kopsztejn – polonistka Zespołu Szkół Technicznych im. Witolda Pileckiego, było próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak dotrzeć do współczesnych uczniów. – Każde spotkanie z uczniem to dla nauczyciela XXI wieku duże wyzwanie, bo oczekuje się od niego obszernej wiedzy. Ma też być twórcą i profesjonalistą o szerokich horyzontach myślowych. Powinien mieć umiejętność przekazywania wiedzy w sposób zrozumiały i przystępny, a także rozwijać intelekt uczniów i rozszerzać ich zainteresowania, kształcić umiejętność samodzielnego uczenia się, być życzliwym doradcą. Powinien przy tym być otwarty wobec postępu technicznego i korzystać z niego w pracy dydaktycznej. Ma być pasjonatem, ponieważ tylko taki będzie umiał wyjść naprzeciw wszystkim oczekiwaniom i przeciwstawić się trudnościom, które spotka na swojej drodze zawodowej – tłumaczy Maria Kopsztejn.

Organizatorzy zaprosili na spotkanie m.in. Ewelinę Sokół–Galwas – zdobywczynię tytułu „Ślązaczki Roku” w konkursie „Po naszymu, czyli po śląsku” organizowanym od dwudziestu lat przez Polskie Radio Katowice. Zamiarem pomysłodawców projektu, zwłaszcza jego głównego organizatora Ireny Benisz – nauczyciela, bibliotekarza w ZST – było podkreślenie wagi edukacji lokalnej i regionalnej oraz bogactwa śląskiej gwary z dala od podręcznikowych definicji i informacji, za to w bliskiej relacji z ludźmi jako wzorcami wychowawczymi. Do tej roli Ewelina Sokół–Galwas nadaje się doskonale. Jest propagatorką szeroko pojętej śląskiej kultury, autorką tekstów gwarowych i ciekawej, a jednocześnie zabawnej książki pt. „1000 śląskich słów(ek). Ilustrowany słownik polsko–śląski, śląsko–polski”, do którego lektury zapraszała.

(red.)