Kilometry kanalizacji w pięciu gminach
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Wodzisławiu Śl. (PWiK) podpisze umowę na unijną dotację, za którą wybuduje około 70 km kanalizacji w pięciu gminach powiatu wodzisławskiego. Do sieci podłączonych zostanie 5740 mieszkańców.
POWIAT Wodzisław Śl., Rydułtowy, Radlin, Gorzyce i Marklowice – to gminy, na których terenie PWiK wybuduje kanalizację. Przedsiębiorstwo od dłuższego czasu starało się o pozyskanie unijnych pieniędzy z Funduszu Spójności. Udało się. – Przeszliśmy wszystkie etapy konkursu, nasz projekt zajął wysokie miejsce i mamy dwa miesiące czasu za podpisanie umowy – wyjaśnia prezes przedsiębiorstwa, Wiesław Blutko.
Cały projekt opiewa na kwotę 72,9 mln zł, z czego unijna dotacja to ok. 46,4 mln zł. Pozostałe pieniądze pochodzić będą z pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także ze środków własnych PWiK. – Oszczędzaliśmy pieniądze na wkład własny licząc, że otrzymamy dotację – podkreśla prezes.
Budowa kanalizacji i remont wodociągów
W ramach projektu PWiK zamierza wybudować ok. 70 km kanalizacji w pięciu gminach. – To szacunkowa długość. Ostateczna będzie znana dopiero po zakończeniu projektowania. Zawsze mogą wystąpić jakieś przeszkody terenowe i wtedy plany w jakimś stopniu ulegną zmianie – tłumaczy Wiesław Blutko.
Budowa kanalizacji to nie wszystko. Przedsiębiorstwo planuje także modernizację ok. 20 km istniejącej sieci wodociągowej, biegnącej równolegle do kanałów, które dopiero powstaną. To pozwoli zmodernizować te fragmenty sieci, które za jakiś czas i tak wymagałyby modernizacji, a co za tym idzie – ponownego rozkopywania dróg. – Nie możemy sobie na to pozwolić. Byłoby barbarzyństwem kłaść teraz nowy asfalt, a za dwa lub trzy lata ponownie rozkopywać teren – tłumaczy prezes.
Oczyszczalnia ogrzeje się własnym gazem
Kolejnym elementem projektu ma być hermetyzacja oraz dezodoryzacja ciągów (mechanicznego i biologicznego) oczyszczalni ścieków Karkoszka II, a także poprawa jej efektywności energetycznej z wykorzystaniem biogazu. Nazwa jest skomplikowana, ale w dużym uproszczeniu chodzi o to, by przykryć zbiorniki oczyszczalni Karkoszka II specjalną konstrukcją z płyt laminatowych. To pozwoli na zniwelowanie lub całkowite usunięcie nieprzyjemnych zapachów, które wydzielają się w trakcie procesów oczyszczania ścieków. Z kolei, jeśli chodzi o biogaz, który powstaje podczas obróbki osadu w oczyszczalni, to konieczny jest zakup dodatkowego urządzenia kogeneracyjnego. To pozwoli przedsiębiorstwu na to, by w całości wykorzystywać uzyskiwany biogaz do produkcji ciepła i prądu na własny użytek, a w konsekwencji – zaoszczędzić na rachunkach.
W planie jest również wdrożenie systemu zarządzania siecią wodno–kanalizacyjną (GIS), czyli specjalnego systemu cyfrowych map połączonych z elektronicznym zasobem danych przedsiębiorstwa. Dzięki niemu w przyszłości każdy, kto na przykład buduje dom, będzie mógł sprawdzić, czy w pobliżu jego działki biegnie czynna sieć.
Dwa etapy
Sama budowa kanalizacji zostanie podzielona na dwa etapy. A to po to, by uniknąć kumulacji uciążliwości dla mieszkańców oraz zapewnić lepszy nadzór nad prowadzoną budową. Pierwszy etap budowy ruszy późną wiosną tego roku. Drugi etap – wiosną przyszłego roku. Całość ma zakończyć się najwcześniej w 2019 r.
Zanim prace ruszą, w każdej z gmin odbędą się spotkania dla mieszkańców z przedstawicielami PWiK. Tam będzie można poznać szczegóły. Przedsiębiorstwo zamierza również udostępnić na swojej stronie internetowej mapy, żeby każdy zainteresowany mógł sprawdzić, czy w ramach opisywanej inwestycji jego posesja zostanie podłączona do kanalizacji, czy nie.
(mak)
W tych miejscach powstanie sieć
Wodzisław Śl.: I etap: Jodłowa, Jastrzębska, Batalionów Chłopskich, Czarnieckiego, Odrodzenia, Jabłoniowa, Teligi. II etap: Oraczy, Zdrojowa, Strażacka, Norwida, Smolna, Dołki, Pszowska, Wesoła, Matki Teresy z Kalkuty, Starowiejska, Poprzeczna.
Rydułtowy: I etap: Bohaterów Warszawy, Tetmajera. II etap: Bohaterów Warszawy, Boya–Żeleńskiego, Krucza, Nowa, Orlovska, Skowronków, Tygrysia.
Radlin: I etap: Głożyńska, Rymera. II etap: Rymera, Wawrzyńczaka, osiedle Zacisze, Kominka, Rybnicka.
Gorzyce: I etap: Bogumińska, Kozielska, Stawowa, Wiejska, Zamkowa. II etap: Akacjowa, Jesionowa, Kasztanowa, Klonowa, Kościelna, Kozielska, Kopernika, Ogrodowa, Piaskowa, Raciborska, Rybnicka, Stawowa, Strażacka, Wiejska, Wierzbowa. Sołectwo Olza: Bogumińska, Dworcowa, Kościelna, Słoneczna, Stawowa, Szkolna, Wiejska, Wierzbowa, Zwycięstwa. Sołectwo Rogów: Krzywa, Palarni, Parkowa, Polna, Powstańców, Raciborska, Rogowiec, Sportowa, Wytrzęsów, Wyzwolenia.
Marklowice: I etap: Wyzwolenia, Wiśniowa, Jabłoniowa, Okrężna, Strażacka. II etap: Wyzwolenia, Strażacka, Krakusa, Fiołkowa, Rzemieślnicza, Długa.
Uwaga, niektóre z wymienionych ulic zostaną skanalizowane tylko w części, inne w całości.