Kącik ZUS
Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego.
Mam pytanie dotyczące renty po moim zmarłym mężu. Otrzymałam wraz z córką rentę rodzinną w wysokości po 50% jej pełnej wysokości. Po krótkim czasie zrzekłam się tego świadczenia na rzecz mojej córki. Czy w tej chwili mogę cofnąć moją decyzję i wrócić do poprzedniego stanu ?
Zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Renta rodzinna podlega podziałowi na równe części między uprawnionych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może dokonać ponownego podziału renty rodzinnej pomiędzy osoby uprawnione, po złożeniu formalnego wniosku.
Prowadzę jednoosobową działalność gosp. i przez 2 m–ce opłaciłam maksymalne składki na ubezpieczenie społeczne, jednak teraz postanowiłam zawiesić działalność i chciałabym skorygować składki maksymalne do podstawowych za te 2 m–ce. Jak to zrobić?
Uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z art. 18 ust. 8 i 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 963) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, która nie może być jednak niższa niż określone ustawą minimum.
Minimalną podstawę wymiaru składek stanowi odpowiednio:
– kwota 30% minimalnego wynagrodzenia dla osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, spełniających warunki ustawowe, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności,
– kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek w przypadku pozostałych osób prowadzących pozarolnicza działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 18 ust. 9 ww. ustawy za miesiąc, w którym nastąpiło objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek – obowiązującą osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą – zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu. Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku – art. 18 ust. 10 powołanej ustawy.
W przypadku, gdy ubezpieczony zadeklaruje podstawę wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej za dany miesiąc w wysokości wyższej niż obowiązująca go najniższa podstawa wymiaru, brak jest możliwości do późniejszej jej zmiany przez płatnika składek.
Podstawą złożenia korekty dokumentów rozliczeniowych jest okoliczność stwierdzenia nieprawidłowości w przekazanych danych. Nieprawidłowość taka nie zachodzi natomiast w przypadku zadeklarowania do podstawy wymiaru składek kwoty w granicach określonych obowiązującymi przepisami. Tym samym, złożenie dokumentów rozliczeniowych z wykazaną zadeklarowaną ponad minimum podstawą wymiaru składek wyłącza możliwość składania w tych przypadkach dokumentów korygujących (art. 41 ust. 6 w zw. z art. 47 ust. 3 powołanej ustawy).