Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (859) Data wydania: 02.05.17
Czytaj e-gazetę

Radni nie chcą zmierzyć się z komunistyczną spuścizną

Wodzisławscy radni nie chcą pracować w zespole, który wypracuje zmiany nazw ulic w ramach ustawy dekomunizacyjnej

WODZISŁAW ŚL. 2 września ubiegłego roku weszła w życie ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, czyli tzw. ustawa dekomunizacyjna. Narzuca ona samorządom pewne obowiązki. Zgodnie z jej zapisami nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (w tym dróg, ulic, mostów i placów) nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm, lub inny ustrój totalitarny.

Samorządy dostały rok na to, by wprowadzić zmiany nazw (od momentu wejścia ustawy w życie, czyli od 2 września 2016 r.). W Wodzisławiu chodzi np. o osiedle XXX-lecia PRL.

Radni nie garną się do pracy

W czasie marcowej sesji rady miasta w Wodzisławiu przewodniczący Jan Grabowiecki próbował powołać zespół, który podjąłby się wypracowania zmian nazw ulic, placów itp. Zespół miał składać się z 5 radnych. – Myślę, że dobrze by było, gdyby rada ze swojego składu powołała taki zespół. Czas goni. Pięć osób to optymalny skład – mówił przewodniczący Grabowiecki, namawiając radnych do udziału w zespole. Dodał, że w czerwcu wyniki prac zespołu zostałyby przedstawione do dalszej konsultacji. Tak, żeby cały temat zamknąć w sierpniu.

Szybko okazało się, że radni nie garną się do zespołu. Swój udział zadeklarowali tylko: Helena Osińska, Grażyna Pietyra, Jan Zemło i Marian Balcer. Więcej chętnych nie było. Zapadła niezręczna cisza.

To źle o radnych świadczy

– Nie chciałbym, żeby do mieszkańców trafiła informacja, że radni nie są zainteresowani podjęciem tej sprawy. To będzie źle o nas świadczyć. Bardzo proszę, koleżanki i koledzy, o zgłaszanie się – zachęcał przewodniczący Grabowiecki.

Nikt więcej nie zgodził się jednak na udział w zespole (dodajmy, że w tym czasie nieobecni na sesji byli radni: Arkadiusz Kochanowicz, Izabela Kalinowska, Rafał Połednik i Katarzyna Zöllner-Solowska; nie mogli więc zgłosić się do zespołu). Zespół – ku rozczarowaniu przewodniczącego rady – nie został więc powołany.

Przewodniczący Grabowiecki znalazł wyjście z sytuacji. Skoro radni z własnej woli nie chcieli się zająć tematem, to... zajmą się nim, ale w ramach komisji rewizyjnej. Na kwietniowej sesji przewodniczący wniósł o zmianę planu pracy komisji rewizyjnej na to półrocze. Dodał do planu pracy komisji punkt, na podstawie którego komisja będzie wypracowywać propozycje zmian nazw ulic.

(mak)