Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (860) Data wydania: 09.05.17
Czytaj e-gazetę

W Olzie stoczono bitwę

2 maja na Campingu Europa w Olzie odbył się Biwak Powstańczy. W jego trakcie odbyła się rekonstrukcja bitwy olzańskiej, jednego z najważniejszych starć III Powstania Śląskiego.

OLZA W ramach biwaku odbył się bieg powstańczy dla dzieci i młodzieży, przygotowany przez miejscowych harcerzy. Uczestnicy biegu mieli do wykonania kilka zadań, m.in. rozpalenie ogniska, wyznaczenie kierunku za pomocą kompasu, rzut granatem do celu. – Najbardziej podobało mi się rzucanie granatem – mówił nam Błażej. Jego kolega Marcin tłumaczy, że zadanie polegało to na rzuceniu przedmiotem, przypominającym stary granat do wyznaczonego okręgu.

Niewątpliwie najciekawszym wydarzeniem biwaku była rekonstrukacja bitwy olzańskiej, wciąż chyba zbyt mało znanego epizodu III powstania. A przecież w oddziałach powstańczych walczyli w tej bitwie głównie pradziadkowie i dziadkowie mieszkańców obecnego powiatu wodzisławskiego, a główny ciężar walk spoczywał na pododdziałach wodzisławskiego 14 Pułku Powstańców Śląskich, dowodzonego przez płk Józefa Michalskiego. W czterech batalionach tego pułku służyło łącznie 2800 powstańców – ludzi z Pszowa, Marklowic, Godowa, Skrzyszowa i wielu innych podwodzisławskich miejscowości. Jest jednak szansa, że dzięki takim inscenizacjom, jak ta w Olzie, bitwa zostanie na powrót przypomniana. Po inscenizacji rozpalono olbrzymie powstańcze ognisko oraz śpiewano patriotyczne i powstańcze pieśni, nawiązując w ten sposób do przedwojennej tradycji, kiedy to powstańcy spotykali się co roku w Olzie na powstańczych biwakach.

Rekonstrukcję bitwy olzańskiej przygotowali pasjonaci z grup rekonstrukcji historycznej: Górnośląskiej Grupy Miłośników I i II Wojny Światowej Oberschlesien, Herr-Piechota Wodzisław i GRH Beskidy. Inscenizacja walk, w huku karabinowych wystrzałów, opatrzona historycznym komentarzem Marzeny Hojki z Domu Kultury w Olzie okazała się świetną lekcją historii. Zresztą uczestnicy inscenizacji zebrali gromkie brawa od widzów, którzy z zaciekawienim obserwowali rekonstrukcję starcia z 23 maja 1921 r. Starcia, które zapobiegło wdarciu się Niemców na tyły wojsk powstańczych, i w którym po stronie powstańczej zginęło od 20 do 60 ludzi, a po niemieckiej około 35.

(art)