List do redakcji
List do redakcji
W 17 numerze Nowin Wodzisławskich z 24.04.2017 roku ukazał się artykuł dotyczący pustoszejącej, smutnej i słabo rokującej ulicy Ofiar Terroru w Rydułtowach. Dla niezorientowanych w topografii miasta – jest to jedna z głównych ulic Rydułtów, która zaprowadzi nas z rydułtowskiego rynku aż do kopalni. Po drodze miniemy kilka banków, urząd miasta, park Hvidovre i park sensoryczny, kilka sklepów i zakładów usługowych i – jak skrupulatnie policzył radny Janusz Grabiec – 26 pustostanów.
Właścicielami tychże są często mieszkańcy kamienic, ciągnących się wzdłuż ulicy, dla których czynsz z wynajętego lokalu stanowił źródło utrzymania zarówno siebie, jak i przede wszystkim budynku. Od kilku lat jednak zauważamy wyraźnie słabnące zainteresowanie pomieszczeniami do wynajęcia. Zdaniem pani burmistrz Kornelii Newy dzieje się tak, ponieważ czynsze, których życzą sobie „przedsiębiorcy” z Ofiar Terroru, są za wysokie. Z mojego osobistego doświadczenia wynika jednak, że głównym powodem takiej sytuacji jest totalny brak zainteresowania wynajmem. Nie ma z kim negocjować czy ustalać wysokości czynszu, bo nikt nie chce tu prowadzić biznesu. Większość nowych inicjatyw po prostu pada. Poza tym, o ile wiem, czynsz urzędowy nie odbiega wcale od stawek, które proponują właściciele lokali prywatnych.
Powód miernej aktywności Ofiar Terroru jest właściwie oczywisty – handel przeniósł się do dyskontów, marketów i supermarketów licznie otwartych w naszym mieście, które skutecznie rozprawiły się z drobnymi sprzedawcami. Nie oczekujemy oczywiście zamknięcia tychże. Przydałyby się jednak jakieś nowe pomysły na przebudzenie uśpionych ulic.
Co do obniżenia stawek podatkowych, które w naszym mieście są dość wysokie, pani burmistrz radzi przyjść do urzędu miasta, wypełnić odpowiedni wniosek i uzyskać niższą opłatę – z 22 złotych za metr kwadratowy do 7,40 złotych. W przypadku pustego, nie zarabiającego na siebie lokalu to nadal wysoka stawka. Decyzję o wysokości podatku od nieruchomości w danej miejscowości podejmuje uchwałą rada miasta. Być może – dopóki sytuacja na ulicy Ofiar Terroru i w innych, równie osłabionych handlowo i gospodarczo miejscach Rydułtów się nie zmieni – warto zastanowić się nad modyfikacją regulaminu podatku od nieruchomości lub inną formą ożywienia gospodarczego naszego miasta.
Mieszkaniec ulicy Ofiar Terroru