Pożegnają komunistycznych patronów ulic
Fornalskiej, Krasickiego oraz Kruczkowskiego – już niedługo te ulice w Pszowie będą miały nowe nazwy
PSZÓW Zgodnie z ustawą tzw. dekomunizacyjną każda gmina w Polsce została zobowiązana do zmiany nazw dróg, ulic, mostów i placów oraz nazw budowli upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia, daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Przypomnijmy, że zmiany nazw ulic dokonane na podstawie ustawy nie mają wpływu na ważność dokumentów zawierające nazwę dotychczasową. Mieszkaniec będzie mógł posługiwać się obecnymi dokumentami do czasu upływu ich ważności.
Trzy nazwy ulic do zmian
Do pszowskiego magistratu wpłynęła opinia Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) dotycząca nazewnictwa ulic. Według IPN-u do zmiany kwalifikują się trzy ulice. Są to ul. Małgorzaty Fornalskiej, ul. Janka Krasickiego oraz ul. Leona Kruczkowskiego. Dwaj pierwsi to działacze komunistyczni z okresu II RP i II wojny światowej, sowieccy agenci, którzy zginęli z rąk Niemców. Kruczkowski był zaś powojennym politykiem, posłem na komunistyczny sejm. – Skomplikowana sytuacja ma miejsce w przypadku ulic Obrońców Pokoju i Włodzimierza Majakowskiego. W ocenie IPN-u nazwa Obrońców Pokoju nie musiałaby być zmieniona. Jednak rada musiałaby przyjąć nową uchwałę, która w uzasadnieniu w sposób niebudzący wątpliwości precyzowałaby zakres rozumienia przedmiotu upamiętnienia. W przypadku zapytania dotyczącego Włodzimierza Majakowskiego oczekujemy jeszcze na opinię – mówiła podczas majowej sesji sekretarz miasta, Alicja Nawrat.
Powołali specjalny zespół
Nazwami ulic będzie zajmować się specjalny zespół ds. przygotowania procedury zmiany nazw ulic i przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami na terenie miasta. W skład zespołu wchodzi m.in. trzech reprezentantów rady miasta, Piotr Kowol, Marcin Grzenia i Czesław Mucha. W wyborze nowych nazw został również przewidziany udział mieszkańców, np. poprzez konsultacje czy spotkania z mieszkańcami. Dokładny udział mieszkańców w tej procedurze określi powołany zespół.
(juk)