Kącik ZUS
Odpowiada Aldona Węgrzynowicz rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Urodziłem się 15 grudnia 1952 roku. Od listopada 2013 roku otrzymuję rentę z tytułu niezdolności do pracy, przyznaną aż do ukończenia wieku emerytalnego, który wynosi dla mnie 66 lat i 8 miesięcy. Czy przepisy, które obniżają wiek emerytalny, spowodują, że stracę prawo do renty?
Nie utraci Pan prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, gdy ukończy Pan obniżony wiek emerytalny, który od 1 października 2017 roku będzie wynosił 65 lat. Może Pan ja pobierać do czasu, aż przyznamy Panu emeryturę (z urzędu-bez Pana wniosku), gdy osiągnie Pan podwyższony wiek emerytalny (66 lat i 8 miesięcy). Nowe przepisy dają jednak Panu prawo do wystąpienia o emeryturę, gdy osiągnie Pan obniżony wiek emerytalny-65 lat. Jeśli złozy Pan taki wniosek, prawo do renty będzie nadal przysługiwało przez orzeczony okres niezdolności do pracy, a Pan będzie mógł pobierać świadczenie w korzystniejszej wysokości (rentę albo emeryturę).
Mam prawo do świadczenia przedemerytalnego. Czy z powodu obniżenia wieku emerytalnego będę je krócej pobierał?
Nie. Otrzyma Pan od nas informację, że przysługuje Panu prawo do świadczenia przedemerytalnego do dnia, w którym osiągnie Pan podwyższony wiek emerytalny (chyba że Pana prawo ustanie przed tym dniem, np. z powodu nabycia prawa do emerytury, czy tez prawa własności nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe). W piśmie, które do Pana wyślemy, przedstawimy nowe zasady otrzymywania emerytury, które będą obowiązywały od 1 października 2017 roku. Wyjaśnimy też, że może Pan złożyć wniosek o taką emeryturę po ukończeniu 65 lat.