Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (878) Data wydania: 12.09.17
Czytaj e-gazetę

Grodzisko znów ożyło

Grupa pasjonatów interesujących się historią średniowiecza opanowała w pierwszy weekend września grodzisko w Lubomi.

LUBOMIA Stowarzyszenie Golęszyczanie oraz Golęszycka Drużna „Dąb” z Katowic zorganizowali w pierwszy weekend września „II Golęszyckie zmagania”, które odbyły się na terenie dawnego grodziska w Lubomi. - Zamieszkałego onegdaj przez członków słowiańskiego plemienia odnotowanego w „Geografie Bawarskim” jako Golęszyce - tłumaczy Mirosław Kurek ze stowarzyszenia Golęszyczanie, które w przyszłości chciałoby zrekonstruować lubomskie grodzisko.

Historyczne obozowisko

Za sprawą wydarzenia członkowie stowarzyszenia, ich goście oraz lokalni mieszkańcy mogli przenieść się do czasów IX wieku, w którym grodzisko przeżywało okres świetności. Można było porozmawiać o historii, przyjrzeć się strojom oraz broni z tego właśnie okresu, ale też posmakować kuchni, jaka królowała wtedy na słowiańskich stołach. - Było wiele zabaw i gier, a przy tym olbrzymia dawka śmiechu - zapewnia Mirosław Kurek.

Drużyny rywalizowały w dyscyplinach z wczesnego średniowiecza. Organizatorzy dołożyli też kilka bardziej dowcipnych zmagań, stylizowanych na średniowieczne.

Średniowieczne atrakcje przypadły do gustu również miejscowym, czyli mieszkańcom Lubomi. - Sołectwo Lubomia słynie z tego, że lubi pozytywnie zaskakiwać i wciąż coś ciekawego się u nas dzieje. Nawet niezbyt sprzyjająca aura nie przeszkodziła grupie rekonstrukcyjnej z Katowic w rozstawieniu historycznego obozowiska na dawnym lubomskim Grodzisku - podkreśla Krzysztof Godoj z rady sołeckiej w Lubomi.

Ważne badania

Na przełomie kwietnia i maja 2015 r. odbyły się nieinwazyjne badania archeologiczne dawnego grodziska (dotowane ze składek stowarzyszenia oraz z budżetu gminy Lubomia). Po otrzymaniu wyników badań członkowie stowarzyszenie Golęszyczanie nabrali jeszcze większej energii do działania. - Badania doprowadziły do obalenia poprzedniej wizji twierdzy jako w pełni zabudowanej. Ukazały także nowe podgrodzie oraz kilka nowych wież strażniczych na zewnętrznych wałach. Świadczyć to może o czerpaniu przez Golęszyczan z technologii sąsiadów. Tak Wiślan, którzy stawiali chaty wewnątrz grodów, jak i Morawian, których grodziska były zupełnie puste, otoczone jeno palisadą i wałami, by ludność z okolicznych wsi miała gdzie się schronić w razie napaści - tłumaczy Mirosław Kurek.

Co dalej?

Nadrzędnym celem stowarzyszenia Golęszyczanie jest rekonstrukcja lubomskiego grodziska w skali 1:1 i otworzenia w nim żywego muzeum oraz ośrodka archeologii eksperymentalnej. Z tym że nie na miejscu dawnego grodziska (to zniszczyłoby stanowisko archeologicznie), a w zupełniej nowej lokalizacji. - Korzystnej turystycznie, aby jak najwięcej osób mogło skorzystać z atrakcji, jakie będzie oferować. Obecnie trwają rozmowy na ten temat z władzami Katowic - dodaje Mirosław Kurek.

Na poważny zastrzyk gotówki ze strony gminy Lubomia stowarzyszenie na razie nie może liczyć. Na horyzoncie nie widać możliwości pozyskania środków ze źródeł unijnych na ochronę kultury i zabytków. (mak)