Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (882) Data wydania: 10.10.17
Czytaj e-gazetę

Wolne przebiegi strażaków. Przez zawodną technikę

Strażacy notują coraz więcej fałszywych alarmów

POWIAT Z danych przedstawionych przez zastępcę komendanta Państwowej Straży Pożarnej wynika, że co roku wodzisławscy strażacy wyjeżdżają do coraz większej liczby fałszywych zgłoszeń. - Można przyjąć, że w ostatnich latach mamy takich wezwać co roku o 10 więcej. W 2016 roku mieliśmy 90 fałszywych alarmów. Dla przykładu dodam, że kiedy ja przyjmowałem się do pracy, to fałszywe alarmy zdarzały się 3 do 5 razy rocznie – mówi mł. bryg. Rafał Adamczyk, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śl., który w PSP pracuje od 1997 r.

Czytajmy instrukcje obsługi

Adamczyk zaznacza, że w zdecydowanej większości alarmy te nie są efektem ludzkiej złośliwości, ale ułomności technologii, która, choć coraz lepsza, to jednak wciąż czasem zawodzi. Coraz więcej budynków publicznych wyposażonych jest w czujniki. - One zapobiegają zagrożeniom zdrowia i życia. I są bardzo potrzebne. Z reguły są też niezawodne, niemniej czasem jednak zdarza się, że zawodzą – mówi Adamczyk. Jak podkreśla, również coraz więcej domów prywatnych wyposażonych jest w różnego rodzaju urządzenia ostrzegawcze. - Czujnik wskazuje, że coś jest nie tak, właściciel domu wzywa straż, a po przyjeździe okazuje się, że wszystko jest w porządku. Czasem jest to efekt tego, że nie do końca dobrze została przeczytana instrukcja obsługi. Dlatego apeluję: czytajmy instrukcje obsługi takich urządzeń – mówi Adamczyk. Wtedy czujnik nie zostanie zamontowany w niewłaściwym miejscu np. zbyt blisko kuchennego pieca.

Mniej pożarów, więcej wichur

Generalnie okazuje się, że maleje tendencja jeśli chodzi o wyjazdy do pożarów, zwłaszcza wypalanych traw. Za to rośnie liczba interwencji związanych z usuwaniem skutków lokalnych zagrożeń. Takich interwencji strażacy podejmują najwięcej w lipcu, sierpniu i wrześniu. - W ostatnich latach w okresie wakacyjnym notujemy nasilenie takich interwencji, co związane jest z załamaniami pogody, burzami i gwałtownymi wichurami – mówi Adamczyk. Jeśli już dochodzi do pożarów, to najczęściej strażacy gaszą trawy, uprawy rolnicze czy pojedyncze drzewa. Kolejną kategorią są pożary budynków mieszkalnych. Wśród miejscowych zagrożeń są też wypadki drogowe i niebezpieczne zachowania zwierząt. W tej ostatniej kategorii dominują wezwania do usunięcia gniazd szerszeni czy ós. (art)