Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (888) Data wydania: 21.11.17
Czytaj e-gazetę

Kapustę deptały małe stópki

RADLIN Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 2 w Radlinie wzięły udział w niecodziennych zajęciach. Przedszkolaki nauczyły się jak robić kiszoną kapustę. Nad poprawnym wykonaniem zadania czuwały panie z głożyńskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Nie ma nic lepszego jesienią i zimą jak surówka z kiszonej kapusty do obiadu. Nie od dziś wiadomo, że to prawdziwe źródło zdrowia i naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Nie potrzeba wiele - duży kamionkowy garnek, dobra kapusta, trochę marchewki, odrobina cierpliwości i nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do roboty. Bo najlepsza jest oczywiście ta domowa kiszona kapusta, przygotowana z ekologicznych składników, bez zbędnych dodatków.

Jak przekonywały 14 listopada zaproszone do przedszkola gospodynie Irena Szewczyk, Teresa Duda i Jadwiga Barteczko, kapustę najlepiej kisić w kamionkowym garnku. - Wrzucamy do naczynia warstwę poszatkowanej kapusty, potem dajemy małą warstwę marchewki, przysypujemy to drugą warstwą kapusty i sypiemy trochę soli - tłumaczyły sposób kiszenia kapusty gospodynie. Dzieci z radością wchodziły do kamionki i deptały małymi nóżkami warstwy warzyw. - Należy dokładnie ubijać warstwy, by warzywa puściły sok, który chroni przed dostępem powietrza, a co za tym idzie, przed zepsuciem - tłumaczyły gospodynie z Głożyn. Jak mówiły przedszkolaki, pierwszy raz chodziły po kapuście, co bardzo im się podobało. A od deptania wcale nie bolały ich nogi. Niektórzy deptali kapustę nawet dwa razy. Po skończonej pracy dzieci podziękowały gospodyniom.

Oczywiście to nie koniec przygód z kapustą, która przecież nie może się zmarnować. Przedszkolaki z niecierpliwością wyczekują momentu, w którym będą mogły spróbować gotowego już do spożycia produktu. (juk)