To było owocne 10 lat
Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Perspektywa” z Czyżowic świętowało okrągły jubileusz
CZYŻOWICE Jubileusz odbył się 11 listopada w restauracji „Krystyna i córki”. Początki organizacji sięgają marca 2007 r. kiedy to Stefania Rodak, Barbara Kuźnik, Jerzy Rebeś oraz Marian Jureczka zawiązali grupę inicjatywną, której celem było stworzenie na terenie sołectwa stowarzyszenia, umożliwiającego większą integrację czyżowickiego społeczeństwa. Członkowie grupy przygotowali statut nowej organizacji, wybrali nazwę i doprowadzili do jej rejestracji. Określili też główne cele działania: aktywizowanie i integrowanie środowiska lokalnego, budowanie świadomości obywatelskiej, wspieranie rozwoju gospodarczego, kulturalnego i oświatowego, inicjowanie i wspieranie działań na rzecz kultury fizycznej, sportu i rekreacji oraz ochrony zdrowia, środowiska naturalnego, promowanie sołectwa Czyżowice, dokumentowanie jego historii i osiągnięć oraz pozyskiwanie środków na działalność statutową z dostępnych środków pomocowych.
Cele te stowarzyszenie realizuje poprzez organizację różnorodnych imprez, których jest bardzo wiele. Niektóre z nich na stałe weszły do kalendarza czyżowickich wydarzeń. Chodzi głównie o festyn „Wesołe Czyżowice” z niezwykle widowiskowym konkursem jazdy na bele czym. Stowarzyszenie ma na swoim koncie również wydanie książki. Od 2011 r. Stefania Rodak, Wioletta Langrzyk i Piotr Pawlica we współpracy z organizacjami społecznymi gromadzili materiał do publikacji dokumentującej historię i osiągnięcia sołectwa. Efektem tych działań jest wydana kilka lat temu praca„Czyżowice, wczoraj, dziś i jutro”. Ta niezwykła książka jest modelowym przykładem tego, jak powinny wyglądać wydawnictwa poświęcone naszym lokalnym ojczyznom. Co ciekawe stowarzyszenie planuje rozpocząć przygotowania do nowej publikacji, poświęconej tym razem wyłącznie mieszkańcom zasłużonym dla historii i współczesności Czyżowic. To główne zadanie „Perspektywy” na rok 2018. „Nowiny Wodzisławskie” już teraz życzą powodzenia w realizacji tego przedsięwzięcia. A także wielu, wielu lat owocnej działalności stowarzyszenia, które w skali regionu jest organizacją wyjątkowo aktywną. (art)
Pierwszy zarząd stanowili: Iwona Boniakowska (prezes), Wioletta Langrzyk (wiceprezes), Helena Sitko-Kuczka (skarbnik), Urszula Pochopień (sekretarz) oraz członkowie – Stefania Rodak, Danuta Motyczka, Piotr Jurczyk, Maria Kmiecik. W skład komisji rewizyjnej weszli: Barbara Kuźnik, Marian Jureczka, Jerzy Rebeś.