Naprzód 37 Krzyżkowice ma już 80 lat
2 grudnia klub LKS Naprzód 37 Krzyżkowice świętował jubileusz 80-lecia istnienia. Obchody stały się okazją do licznych wspomnień oraz podsumowań dokonań klubu.
Uroczystości rozpoczęły się przedstawieniem przez Czesława Szarowskiego, obecnego prezesa Naprzodu Krzyżkowice, krótkiego rysu historycznego klubu. We wspomnieniach nie zabrakło nazwisk byłych i obecnych piłkarzy, działaczy, ale przede wszystkim nie zabrakło ważnych dla krzyżkowickiego klubu wydarzeń.
Założycielem klubu w 1937 r. był Jan „Atom” Glenc. - Chęć stworzenia silnego klubu przy kopalni „Anna” w Pszowie doprowadziła w 1951 r. do połączenia krzyżkowickiego klubu z pszowskim Górnikiem - przypomniał zebranym Czesław Szarowski. Dodał, że ówcześni działacze klubowi i krzyżkowiccy kibice nie byli zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Dlatego w 1954 r. ponownie do życia powołano klub Czarni Krzyżkowice. - W tym czasie na mecze dojeżdżano traktorem, furmanką lub na rowerach. Z kolei szatnia dla zawodników znajdowała się 1,5 km od boiska i przebrani piłkarze maszerowali przez wieś, aby rozegrać mecze - wspominał obecny prezes krzyżkowickiego klubu. Działalność Czarnych Krzyżkowice zawieszono jesienią 1960 r. - Potrzeba było aż 11 lat, aby ponownie reaktywować klub piłkarski w Krzyżkowicach pod nazwą Naprzód. Głównym inicjatorem jego powstania był Bernard Góralczyk, Adolf Kampik i Zygmunt Drzeniek - mówił Szarowski. W 1980 r. odbyło się oficjalne otwarcie nowego boiska, przy OSP Krzyżkowice. - Ta uroczystość zbiegła się z awansem drużyny do kl. A. Zdaniem wielu kibiców była to najlepsza drużyna w historii klubu - wspominał prezes Szarowski. Obecnie w klubie trenują trzy drużyny: seniorzy kl. B, juniorzy i młodziki. - Klub odgrywa ważną rolę w miejscowym społeczeństwie, zapewniając rozrywkę i dostęp do szeroko pojętej kultury fizycznej kolejnym pokoleniom mieszkańców Krzyżkowic, Pszowa i okolicznych miejscowości. Tradycje sportowe przekazywane są tu z pokolenia na pokolenie - spuentował prezes Czesław Szarowski.
Sobotni jubileusz był także okazją do odznaczenia zasłużonych dla klubu działaczy. Wszystkie osoby, które w wyjątkowy sposób przysłużyły się do rozwoju i sukcesów zostały nagrodzone, a w ich stronę skierowano wiele ciepłych słów. (juk)
Brązową Honorową Odznakę LZS otrzymali: Patryk Kożlik, Daniel Kożlik, Mateusz Szarowski, Karol Pruszowski, Robert Rucki, Bartosz Krupa, Marcin Konieczny, Stanisław Stukator, Adrian Szreier,
Srebrną Honorową Odznakę LZS otrzymali: Grzegorz Kądziela i Bogusław Margeciok,
Złotą Honorową Odznakę LZS otrzymali: Piotr Kałuża, Mariusz Gajda oraz klub LKS Naprzód 37 Krzyżkowice,
Tytuł Zasłużonego Działacza LZS otrzymali: Józef Szarowski i Gerard Lis,
Tytuł Zasłużeni dla rozwoju miasta Pszów otrzymali: Józef Szarowski, Jan Manderla oraz klub LKS Naprzód 37 Krzyżkowice.