Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 7 (900) Data wydania: 13.02.18
Czytaj e-gazetę

Po nowe kotły zgłosiło się ponad 300 mieszkańców

Włodarze Marklowic podsumowują program eko-dotacji. Z prawie 1/3 domów znikną stare kopciuchy, a zastąpią je ekologiczne kotły.

MARKLOWICE W Marklowicach zakończył się pierwszy etap rewolucyjnego programu wymian źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Od 17 do 26 stycznia mieszkańcy mogli składać wnioski na dofinansowania. Przez ten czas złożono ich prawie 350, a już pierwszego dnia marklowicki urząd odebrał prawie 200 deklaracji. - Można powiedzieć, że padliśmy pod ciężarem własnego sukcesu. Nie spodziewaliśmy się, aż takiego zainteresowania - komentuje akcję Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic.

Co, kto, ile?

Program zakłada pomoc marklowiczanom przy wymianie źródeł ciepła z węgla na gaz, z węgla na węgiel lub pelet oraz z gazu na gaz. Przy wymianie kotłów węglowych na gazowe mieszkańcy mogą liczyć na 60% dofinansowanie przy 12 tys. zł kosztów kwalifikowanym (czyli nie więcej niż 7,2 tys. zł). Gmina początkowo planowała wymienić maksymalnie 20 kotłów. Ale aż 32 chętnych mieszkańców złożyło wnioski. W przypadku wymiany starego kotła gazowego na nowy złożono 18 wniosków (gmina planowała dotować wymianę tylko 10 urządzeń). Maksymalna dotacja wyniesie 4 tys. zł, ale nie więcej niż 70% wartości nowego kotła. Z kolei wymianą starych kotłów węglowych na nowe piece opalane węglem lub peletem jest zainteresowanych 298 mieszkańców. W tym przypadku gmina w drodze przetargu kupi piece i będzie ich właścicielem. Natomiast mieszkaniec zapłaci jednorazowy czynsz z tytułu 10-letniej dzierżawy nowego urządzenia. Koszt dzierżawy kotła będzie wynosił 15% jego wartości (przetarg zdecyduje o jego ostatecznej wysokości). Gmina planuje wymienić maksymalnie 500 starych pieców na ekologiczne najwyższej, 5. klasy.

Wszyscy, którzy wnioskowali, dotacje otrzymają

Wójt gminy nie ukrywa zadowolenia z powodzenia programu. Ogłaszając go pod koniec ubiegłego roku, tłumaczył, że aby myśleć o rzeczywistej walce z niską emisją, która jest jedną z głównych przyczyn smogu, należy na masową skalę wymieniać źródła ciepła na te przyjazne środowisku. Stąd padł pomysł kupienia przez gminę kotłów i oddania ich w dzierżawę. - W gminie mamy około 1200 posesji mieszkalnych. Kiedy wymienimy 350 kopciuchów, to prawie z 1/3 wszystkich marklowickich domów pozbędziemy się starych kotłów - mówi Tadeusz Chrószcz. Wójt cieszy się zwłaszcza ze sporej liczby osób chcących zainwestować w kotły gazowe. W związku z tym planuje zwiększyć pulę dofinansowania. Deklaruje, że wszyscy zainteresowani otrzymają dotacje na nowe urządzenia bez względu na początkowe limity. (juk)