Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (905) Data wydania: 20.03.18
Czytaj e-gazetę

Trwa zamieszanie z rekompensatami za deputat

Część wdów i sierot po emerytach górniczych w dalszym ciągu nie dostała 10 tys. zł rekompensaty za deputat węglowy

REGION Do tej pory ponad 167 tysięcy osób uprawnionych do 10 tys. zł rekompensaty za utracony deputat węglowy otrzymało pieniądze. Ich wnioski zostały zweryfikowane pozytywnie – jako zgodne z kryteriami przyjętymi w ustawie z października ubiegłego roku. Ale nie wszyscy dostali należne im pieniądze, bo część wniosków nadal czeka na weryfikację. Kontrowersje budzi to, że ze sporymi kłopotami zmagają się wdowy i sieroty po zmarłych górnikach.

– Byłyśmy z mamą w punkcie obsługi klienta w Spółce Restrukturyzacji Kopalń i okazało się, że przy składaniu wniosków powinni zbierać akty zgonów, jeśli górnik nie żyje. Kto nie złożył, musi dowieźć. Dodatkowo jeśli któryś nieżyjący już górnik-emeryt dorabiał na emeryturze, to oni widzą ostatnie świadectwo pracy i trzeba pisać odwołanie - opisuje swoje problemy jedna z naszych Czytelniczek.

W tej sytuacji pojawia się pytanie, dlaczego wcześniej - na etapie zbierania wniosków - nie przedstawiono rodzinom emerytów górniczych klarownych zasad dotyczących dokumentacji, jaką powinni złożyć, by uniknąć zamieszania?

Spółka Restrukturyzacji Kopalń tłumaczy, że konieczność dodatkowego sprawdzania i uzupełniania dokumentów wynika przede wszystkim z niepełnych informacji znajdujących się w systemach przedsiębiorstw górniczych. Ponadto niektóre osoby uprawnione nie widniały w ogóle w systemach, gdy ich stan cywilny zmienił się już po 2014 roku – czyli po zaprzestaniu wypłacania deputatów przez przedsiębiorstwa górnicze. Kolejnym powodem jest to, że w części złożonych wniosków znajdowały się pomyłki, błędy.

– Trudność wzięła się także z tego, że nie istniała jednolita baza danych wszystkich osób zatrudnionych niegdyś w górnictwie, a szczególnie połączona z informacją co działo się z nimi po przejściu na emerytury. W aktach osobowych mogą znajdować się tylko dane do czasu pracy w tych przedsiębiorstwach – jako ostatnie świadectwa pracy - tłumaczy Wojciech Jaros, rzecznik prasowy SRK.

Spółka wyjaśnia, że zbieranie wniosków o rekompensaty polegało na ich odbieraniu od osób zainteresowanych w 24 punktach. Z uwagi na zakres akcji, przy odbieraniu wypełnionych wniosków (razem ponad 260 tysięcy) nie sposób było sprawdzać ścisłości danych przekazywanych przez konkretne osoby. - Uprzedzano je, że w razie potrzeby spółki będą zwracały się z prośbą o uzupełnienia. W wypadku kilku tysięcy spraw czekamy obecnie na odpowiedzi od osób zainteresowanych oraz od przedsiębiorstw górniczych, które prosiliśmy o uzupełnienie, lub doprecyzowanie danych - wyjaśnia rzecznik.

Pracownicy SRK kontynuują też wysyłanie odpowiedzi do osób, których sytuacja nie odpowiada kryteriom określonym w ustawie, nie mogą więc otrzymać rekompensat. Dotychczas wysłano te zawiadomienia do ponad 15 tysięcy osób. - Przypominamy, że jeśli ktoś uważa się za pokrzywdzonego taką decyzją, ma 14 dni na zwrócenie się ze swoja sprawą do sądu pracy - podkreśla rzecznik. (mak)