Ochronili ważne budynki przed wpływami górniczymi
Po wielu latach powstał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego centralnej części Marklowic.
MARKLOWICE Podczas jednej z ostatnich sesji radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Obejmuje on centralną część gminy o powierzchni około 56 hektarów.
Kilka lat negocjowania
Procedowanie planu obejmującego centralną część gminy włodarze Marklowic rozpoczęli w 2010 r. - Tak długi czas postępowania wynikał z konieczności wielu uzgodnień z urzędem górniczym - poinformowała podczas obrad jeszcze w lutym Małgorzata Łapeta z Biuro Planowania Przestrzennego Syntax. Negocjowano przede wszystkim w sprawie zachowania filaru ochronnego pod największymi budynkami w centrum m.in. pod Słoneczną Wyspą, urzędem gminy czy Szkołą Podstawową nr 1. Wyjaśnijmy, że filar ochrony to część obszaru górniczego, w której prowadzenie wszelkich robót górniczych jest zastrzeżone i może być dozwolone jedynie pod szczególnymi warunkami. Jego zadaniem jest zabezpieczenie obiektów technicznych przed negatywnym wpływem eksploatacji górniczej. - Naszym nadrzędnym celem, była ochrona naszej infrastruktury budowlanej - wyjaśnia Tadeusz Chrószcz, wójt gminy Marklowice. Ostatecznie po ośmiu latach procedowania gminie udało się porozumieć z urzędem górniczym i filar został wpisany do planu.
Czym jest plan?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego reguluje tzw. zasady ładu przestrzennego. - Precyzuje, co właściciele nieruchomości mogą na nich wybudować i jaką działalność prowadzić - wyjaśnia zastępca wójt Piotr Galus. Dodaje, że z planu mogą dowiedzieć się nie tylko, jakie jest przeznaczenie ich działki, ale również co może powstać w jej sąsiedztwie. Ustalenia planu umożliwią przede wszystkim przyszły rozwój zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, usługowej i zabudowy techniczno-produkcyjnej. (juk)