Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jestem górnikiem. Od niedawna zacząłem się leczyć u lekarza psychiatry. Ostatnio lekarz zapowiedział mi, że będę musiał pójść na zwolnienie lekarskie. Zastanawiam się, czy takie zwolnienie wystawione przez lekarza psychiatrę traktowane jest tak samo jak każde inne zwolnienie lekarskie, to znaczy czy trzeba je będzie odpracować, aby móc przejść na emeryturę górniczą. Dziękuje.
Specjalizacja lekarza, który wystawia zwolnienie lekarskie nie ma znaczenia. Zatem każde zwolnienie lekarskie wystawione np. przez lekarza psychiatrę, traktowane jest tak samo, jak każde inne zwolnienie lekarskie. W przypadku wystąpienia okresów niezdolności do pracy spowodowanej stanem zdrowia, przy ustalaniu prawa do górniczej emerytury, okresy te będą pominięte w wyliczeniu okresów pracy górniczej.
Jestem nauczycielem, często zapadam na choroby górnych dróg oddechowych, szczególnie krtani, ale i strun głosowych. Lekarka, która mnie leczy, mówi, że przyczyną tego jest wykonywany zawód i duże obciążenie strun głosowych i można to zaliczyć do choroby zawodowej. Chciałbym się dowiedzieć, czy moje dolegliwości można uznać za chorobę zawodową i gdzie się mogę o tym dowiedzieć?
Za chorobę zawodową uważa się chorobę określoną w wykazie chorób zawodowych, o którym mowa w art. 237 §1 pkt 2 Kodeksu pracy, jeżeli została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Wykaz chorób zawodowych i szczegółowe zasady postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmioty właściwe w tych sprawach zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 1367). W załączniku do rozporządzenia zostały wykazane choroby, które są uznawane za zawodowe i okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej, pomimo wcześniejszego zakończenia narażenia zawodowego.
Tyle się teraz mówi o e-ZLA, które już niedługo ma zastąpić papierowe L4. Jeżeli lekarz wystawi nam elektroniczne zwolnienie lekarskie, to ile on ma czasu na to, by przekazać je do pracodawcy i ZUS?
Zwolnienie lekarskie jest wystawione w momencie podpisania go z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. W portalu Platformy Usług Elektronicznych podpisanie zwolnienia jest zintegrowane z jego wysyłką do ZUS a także dla płatnika składek. ZUS udostępnia bezpłatnie zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek na jego profilu na PUE nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia.