Duży Kaliber: Łatwiej zgłosisz wypadek na przejeździe
REGION PKP Polskie Linie Kolejowe S.A rozpoczęły znakowanie blisko 14 tysięcy przejazdów kolejowo–drogowych. Na każdym do końca maja pojawią się żółte naklejki z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i telefonami alarmowymi.
– Oznakowanie przejazdów kolejowo–drogowych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększa poziom bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Działanie zintegrowane jest z szybkim powiadamianiem i wykorzystaniem numeru 112. To kolejny projekt zarządcy infrastruktury, który ma na celu eliminowanie potencjalnych zagrożeń wynikających z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych – powiedział Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Pracownicy PLK umieszczają naklejki na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja – jeśli jest to przejście dla pieszych (kat. E), przejazd zabezpieczony znakami (kat D) lub znakami i sygnalizacją świetlną (kat. C). Wielkość naklejki to 40 cm x 11 cm. Na przejazdach z rogatkami (kat. B i kat. A) naklejki będą umieszczone na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowana jest rogatka). Wielkość naklejki to 20 cm x 5 cm. Takie oznakowanie ułatwi kierowcom, którzy znajdą się w kryzysowej sytuacji między rogatkami przejazdu, zauważenie odblaskowej, żółtej naklejki z najważniejszymi informacjami.
– Dzięki rozpoczętemu projektowi oznakowania przejazdów kolejowo–drogowych indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi, do końca maja na każdym z prawie 14 tys. skrzyżowań toru i drogi będą żółte naklejki z dodatkowymi informacjami. Oznakowanie i specjalne łącze między operatorem numeru 112 a służbami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A pozwoli na szybkie reakcje, zwiększające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe będą trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo–drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. (acz)