Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (917) Data wydania: 12.06.18
Czytaj e-gazetę

Szybka kolej miejska już kursuje. Pociągi nawet co 20 minut!

Od 10 czerwca znacząco wzrosła liczba połączeń kolejowych na trasie Rybnik – Wodzisław Śląski. To efekt współpracy samorządów obu miast i województwa śląskiego. Co to oznacza dla pasażerów?

WODZISŁAW ŚL. Ruszyła szybka kolej miejska pomiędzy Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim. Swoją premierę miała 7 czerwca. Tego dnia odbył się przejazd próbny. W roli pasażerów samorządowcy, przedstawiciele kolei i dziennikarze. Szczególnie samorządowcy chcieli przekonać o zaletach transportu koleją. - Proszę spojrzeć! W tym czasie na ulicy Wodzisławskiej w Rybniku korek - relacjonował na bieżąco prezydent Rybnika Piotr Kuczera, zachęcając w ten sposób do korzystania z pociągów. - Ulica Rybnicka w Wodzisławiu też zatłoczona - wtórował prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

Skokowy wzrost liczby połączeń

Dzięki szybkiej kolei miejskiej dobowa liczba połączeń w dni robocze na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski wzrosła z 18 aż do 54. Większość połączeń będzie realizowana przez Koleje Śląskie (47 kursów), a wybrane połączenia, jako bezpośrednie do lub z Krakowa, obsługiwać będą Przewozy Regionalne (7 kursów, z tego 2 wydłużone do Rzeszowa).

W dni wolne od pracy oraz w dni robocze poza godzinami szczytu pociągi będą kursowały średnio co godzinę od 4.00 rano do 24.00 w nocy. W dni robocze rano, między godziną 5.30 i 7.30, pociągi będą kursować średnio co 20 minut, a po południu, między godziną 13.30 i 17.00, średnio co 30 minut.

Większość spośród połączeń (aż 37) umożliwiać będzie również podróż z Wodzisławia do Katowic i z powrotem (20 połączeń bezpośrednich, 17 z dogodną przesiadką w Rybniku). Trasa pociągu szybkiej kolei miejskiej to: Rybnik, Rybnik Towarowy, Rybnik Rymer, Radlin Obszary, Wodzisław Śląski Radlin, Wodzisław Śląski.

Prezydent nie kryje zadowolenia

– Tylu połączeń nie mieliśmy nigdy. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że ten pomysł, wypracowaną przez nas ideę, udało się wcielić w życie. Można powiedzieć, że to pewnego rodzaju przełom w działaniu transportu zbiorowego na naszym terenie. Zmiany w rozkładzie otwierają przed wodzisławianami i rybniczanami nową jakość podróżowania pomiędzy naszymi miastami. Jeszcze zakończymy remont dworca kolejowego oraz budowę centrum przesiadkowego i będziemy mogli mówić o zupełnie nowym etapie funkcjonowania transportu kolejowego w Wodzisławiu – mówi Mieczysław Kieca.

Mniej niż 20 minut

Czas przejazdu między Wodzisławiem a Rybnikiem ma być krótki, od 16 do 18 minut. - Taki czas jest nieosiągalny dla innych, dostępnych dziś źródeł komunikacji. Zresztą powiedzmy sobie szczerze, że przejazd samochodem czy autobusem między naszymi miastami w godzinach szczytu to koszmar, mordęga i porażka. Dzięki przejazdom koleją będzie można tego wszystkiego uniknąć. Poza tym ceny będą konkurencyjne. Takiej oferty nie było nigdy - zapewnia prezydent Kieca.

Władze Wodzisławia nie mogą zapominać o tym, że dla mieszkańców kluczowe będzie skomunikowanie z dworcem. Nie każdy mieszka w pobliżu PKP, a na pociąg jakoś trzeba dotrzeć. Prezydent Kieca mówi o dwóch możliwościach. Pierwsza to komunikacja miejska. - Będziemy stopniowo dostosowywać komunikację miejską do rozkładu jazdy pociągów. Takie dyspozycje zostały już wydane i to co się da, zrobimy w ramach korekt obecnego rozkładu jazdy autobusów. Natomiast pełne skomunikowanie nastąpi od stycznia 2019 r., bo wtedy zacznie obowiązywać nowa umowa z wyłonionym przewoźnikiem. Zapowiadałem to podczas konsultacji z mieszkańcami - podkreśla prezydent.

Druga możliwość to dojechanie na dworzec własnym samochodem (lub rowerem) i przesiadka do pociągu. Mieczysław Kieca przypomina, że trwa budowa centrum przesiadkowego, w tym dwóch parkingów przy dworcu, gdzie będzie można zostawiać pojazdy. Jeden z parkingów zostanie oddany do użytku w najbliższym czasie, a drugi w 2019 r.

Lepsze pociągi

Do korzystania z pociągów ma też zachęcać nowoczesny tabor, w tym Elfy 2. Już nie stare i przybrudzone pociągi. - W większości przypadków będą to nowoczesne, klimatyzowane pociągi. Zupełnie inna jakość - zaznacza prezydent.

Porozumienie

Porozumienie w sprawie organizacji połączeń kolejowych na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski zawarte zostało na 4,5 roku, tj. do 31 grudnia 2023 r. Trójstronne porozumienie oraz umowy pomiędzy miastami a województwem, jako organizatorem przewozów kolejowych, podpisali: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. Przy podpisaniu umów obecny był również prezes Zarządu Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

– Tempo rozwoju naszego województwa, zwłaszcza jego obszarów metropolitalnych, wymaga inwestycji w nowoczesny i wydajny system kolejowych przewozów pasażerskich. W naszej polityce transportowej jest to priorytet. Chcemy, aby mieszkańcy przemieszczali się pociągiem szybko i wygodnie między miastami, przejeżdżając do pracy, szkoły, chcąc skorzystać z ważnych dla nich usług, szybko i bezpiecznie. Kolej to także alternatywa dla odciążenia systemu drogowego. Cieszę się, że wśród samorządów lokalnych rośnie świadomość wykorzystania kolei jako ważnego elementu w kształtowaniu systemu przewozów dla swoich mieszkańców – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Na realizację kursów Rybnik i Wodzisław Śląski będą udzielać województwu śląskiemu dotacji celowej. Pokryje ona część kosztów uruchomienia pociągów. W 2018 r. dotacja w sumie ma wynieść 600 tys. zł (po 300 tys. od każdego z miast). W latach 2019-2023 zaplanowano udzielanie dotacji w wysokości 1,2 mln zł rocznie (po 600 tys. od każdego z miast).

– Przygotowana przez województwo śląskie oferta, oprócz stworzenia dobrej komunikacji między Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim, umożliwi podróżowanie koleją z obu miast do Katowic, Krakowa i Rzeszowa. Prawie wszystkie pociągi na odcinku Rybnik – Wodzisław Śląski, w tym kursy do Krakowa i Rzeszowa, będą obsługiwane nowoczesnym taborem posiadającym klimatyzację oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Będą to elektryczne zespoły trakcyjne – Pesa Elf 2 oraz Newag Impuls – podsumowuje wicemarszałek Stanisław Dąbrowa.

A co z nazwą dla szybkiej kolei miejskiej? - Prawdopodobnie ogłosimy konkurs na nazwę, by była jak najbardziej przyjazna mieszkańcom - zapowiada prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Magdalena Kulok