Muzycy laureatami miejskiej nagrody
10 sierpnia w dniu patrona Wodzisławia Śl. – św. Wawrzyńca, po raz kolejny wręczone zostały prestiżowe miejskie nagrody. – Prawda o muzyce, śpiewie i pięknych czynach połączyła dzisiejszych laureatów – mówił podczas uroczystości prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.
WODZISŁAW Śl. Złoty Wawrzyn tradycyjnie wędruje do osób lub instytucji, które mają znaczący wpływ na rozwój i promocję miasta na terenie zarówno powiatu, województwa, jak i całej Polski. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, podczas uroczystej mszy świętej w intencji mieszkańców miasta. - W roku odzyskania przez Polskę niepodległości moglibyśmy zapytać, jak nasz kraj wyglądał w 1918 r. Znawcy i badacze historii powiedzą, że na Śląsku wyglądało to inaczej niż w innych regionach naszego kraju. To tutaj odbywały się plebiscyty, powstania, tu była gorąca polska krew. Ale tej krwi by nie było, gdyby nie śpiew - mówił Mieczysław Kieca. W tym roku postanowiono nagrodzić dwóch laureatów. Pierwsza nagroda powędrowała w ręce Izabeli Zieleckiej-Panek, drugim laureatem został Wodzisławski Chór Mieszany „Jadwiga”. - Dziękujemy. To dla nas wielkie wyróżnienie i uznanie - mówili nagrodzeniu po otrzymaniu Złotych Wawrzynów.
Izabela Zielecka-Panek jest m.in. chórmistrzem, doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, profesorem nadzwyczajnym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Związana jest z Reprezentacyjnym Chórem Uniwersytetu Śląskiego Harmonia oraz chórem kameralnym Ad Libitum. Ze swoimi zespołami uzyskała ponad 65 prestiżowych nagród, m.in. World Choral Festival Grand Prix Pattaja (Tajlandia), Busan Choral Festival (Korea Płd.). W swoim dorobku posiada 16 autorskich płyt CD nagranych z Harmonią i Ad libitum, ponad 800 koncertów, 1000 zrealizowanych utworów chóralnych, 30 dzieł oratoryjno-kantatowych oraz szereg programów i audycji dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat.
Natomiast wodzisławski chór mieszany Jadwiga skupia w swych szeregach mieszkańców dzielnicy Radlin II i okolic. Ich celem jest kultywowanie miłości do śpiewu. W swoim repertuarze mają kompozycje polskiej i światowej literatury chóralnej. Dzięki wieloletniej współpracy z wodzisławskim magistratem chórzyści zyskali nowe stroje oraz mogli nawiązać współpracę ze Stowarzyszeniem Śpiewaczym Ostrawskich Nauczycielek. Polsko-czeskie współdziałanie zaowocowało w realizacji projektu „Śląska Muzyka”, który pozwala na integrację amatorskich zespołów chóralnych, poznanie repertuaru i pieśni przygranicznego sąsiada.
Przypomnijmy, że w gronie wyróżnionych w ubiegłych latach znaleźli się ekonomista prof. Eugeniusz Gatnar, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Józef Musioł (2012 r.), artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” (2014 r.), piłkarz i niegdysiejszy kapitan reprezentacji Polski Stanisław Oślizło (2015 r.), od blisko trzech dekad związana z okulistyką śląską prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek (2016 r.), prezes zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” Wiesława Kiermaszek-Lamla (2017 r.). (juk)