Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (931) Data wydania: 18.09.18
Czytaj e-gazetę

Budowa Nieboczów z rocznym poślizgiem

- Prace w Nieboczowach są już na etapie końcowym - z ulgą ogłasza wójt Czesław Burek. Włodarz wyjaśnia, skąd tak duże opóźnienia w budowie nowej wsi.

NIEBOCZOWY Fontanna, rynek, boisko, dom kultury, remiza, kompleks odnowy biologicznej, park z wyspą na jeziorze... - lista obiektów i atrakcji do wybudowania w nowej wsi była pokaźna. Większość z nich jest już gotowa. Ale nie wszystko. - Trwają zakrojone na szeroką skalę prace brukarskie, m.in. na terenie parkingów i na placu publicznym - mówi wójt gminy Lubomia Czesław Burek. Prócz tego prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz budynku sportowego. Brakuje fragmentów ścieżek rowerowych, trwa też wzmacnianie brzegu wyspy. Niektórym altanom w parku brakuje jeszcze zadaszenia. - Jestem codziennie na terenie budowy, śledzę postęp. Myślę, że koniec prac już widać - podkreśla wójt. Dodaje, że cała inwestycja powinna zakończyć się i zostać rozliczona najpóźniej pod koniec roku.

Kilka powodów

Budowa obiektów użyteczności publicznej miała potrwać rok. Ale termin trzeba było kilka razy wydłużać. Łącznie inwestycja prowadzona jest już dwa lata. Czy w tej sytuacji firmie zostaną naliczone kary umowne? Wszystko wskazuje na to, że nie. - Poprosiłem inżyniera kontraktu o rekomendacje w tej kwestii. Rekomendacja jest taka: nie ma podstaw do naliczania kar umownych. Powodów jest kilka - zaznacza wójt Burek. Po pierwsze - znacznie wzrosły ceny materiałów budowalnych. Gdy wykonawca wygrywał przetarg, sytuacja rynkowa była zupełnie inna, materiały tańsze, nie brakowało wówczas ludzi do pracy. Po drugie - doszło do poważnych zmian projektowych i do robót dodatkowych. - Na przykład pierwotnie w ogóle miało nie być przedszkola - tłumaczy wójt. Poważne problemy wynikły też ze zmiany parametrów podłoża gruntowego. Pierwsze badania geologiczne – na etapie projektowania – były wykonywane gdy nowe Nieboczowy jeszcze nie istniały. W międzyczasie wybudowano domy, sieć dróg czy kanalizację. Nastąpiło przerwanie ciągów drenarskich, zmieniły się stosunki wodne. Konieczny był szereg robót dodatkowych.

Mniejsze zło

Wójt podkreśla, że zakończenie współpracy z obecnym wykonawcą wiązałoby się z jeszcze większym opóźnieniem. Cała procedura rozliczenia zajęłaby mnóstwo czasu, później należałoby ogłosić kolejny przetarg na wykonanie brakujących prac. Poza tym - co najważniejsze - nie wiadomo jakiej kwoty oczekiwałby kolejny, potencjalny wykonawca za dokończenie inwestycji. Wszystko to spowodowało, że firma, która zaczęła budowę, dostała zielone światło, by mimo opóźnienia ją sfinalizować. (mak)