Bracia Kubicowie – trzon polskiej reprezentacji w gimnastyce sportowej
Bracia Kubicowie – trzon polskiej reprezentacji w gimnastyce sportowej
RADLIN Wilhelm urodził się 29 grudnia 1943 r. Mikołaj 27 października 1945 r. Z kolei Sylwester - 28 grudnia 1949 r. Synowie Ludwika i Heleny z domu Pietroschek wychowywali się w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Wilhelm i Sylwester ukończyli zasadniczą szkołę zawodową jako ślusarze. Natomiast Mikołaj - Technikum Górnicze. Przez całą swoją karierę sportową Kubicowie byli związani z Klubem Gimnastycznym „Radlin”. Tam pod okiem Henryka Gacy zdobywali swoje największe osiągnięcia w gimnastyce sportowej.
Sylwester rozpoczął swoją karierę w 1963 r., a zakończył trzynaście lat później. Był 6-krotnym mistrzem Polski i brązowym medalistą w ćwiczeniach wolnych na Mistrzostwach Europy w 1969 r. Reprezentował barwy biało-czerwone na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. i Monachium w 1972 r. W 1971 r. został odznaczony brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Mikołaj barwy KG „Radlin” reprezentował od 1956 do 1976 r. Był 5-krotnym mistrzem Polski w wieloboju oraz 30-krotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach gimnastycznych. Sześć razy zdobył medale na Mistrzostwach Europy - trzy srebrne i trzy brązowe. Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 r., Meksyku - 1968 r. i Monachium - 1972 r. W 1972 r. odznaczony został złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia. Uznawany był za najbardziej wszechstronnego z braci.
Najstarszym i najbardziej utytułowanym z braci Kubiców był Wilhelm. Jego kariera sportowa przypadła na lata 1963–1976. Brak jednego palca w dłoni nie przeszkodził mu w osiąganiu wielu sukcesów. Był 4-krotnym mistrzem Polski w wieloboju gimnastycznym i 22-krotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach gimnastycznych. W 1969 r. został Mistrzem Europy w ćwiczeniu na koniu z łękami. Na tym samym urządzeniu podczas Mistrzostw Europy w 1973 r. zdobył srebrny medal. Trzykrotnie był olimpijczykiem: reprezentował Polskę na igrzyskach w Tokio w 1964 r., Meksyku - 1968 r. i Monachium - 1972 r. W 1976 r. otrzymał brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Co ciekawe, największą karierę przepowiadano Janowi Kubicy, pierworodnemu synowi Ludwika i Heleny. Był bardzo silny fizycznie. Trenował krótko skoki do wody. Trener Henryk Gaca widział w nim jednak przyszłego medalistę olimpijskiego w gimnastyce. Jan jednak wolał poświecić się rodzinie i zawodowo ze sportem się nie związał.
Jak wielokrotnie bracia podkreślali „w gimnastyce zarabiało się tylko na chleb i cukier”. W efekcie po zakończeniu kariery chwytali się różnych robót. Mikołaj Kubica m.in. woził meble oraz miał własną wytwórnię makaronu. Później założył firmę z synem. Wilhelm związał się z branżą samochodową. Najmłodszy z braci - Sylwester - zmarł 9 czerwca 2018 r. i spoczął na cmentarzu w Rybniku – Niedobczycach. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Sylwester, Mikołaj i Wilhelm tworzyli trzon polskiej drużyny w gimnastyce sportowej. To m.in. dzięki im osiągnięciom gimnastyka w Radlinie w późniejszych latach rozkwitła. Aby pamięć o nich nie została zapomniana społeczność Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żorach stworzyła stałą ekspozycję zawierającą sylwetki sportowców należących do Galerii Sław Śląskiej Gimnastyki. Wśród nich znajduje się również postać Mikołaja Kubicy. Justyna Koniszewska