Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (954) Data wydania: 26.02.19
Czytaj e-gazetę

Bracia Kubicowie – trzon polskiej reprezentacji w gimnastyce sportowej

Bracia Kubicowie – trzon polskiej reprezentacji w gimnastyce sportowej

RADLIN Wilhelm urodził się 29 grudnia 1943 r. Mikołaj 27 października 1945 r. Z kolei Sylwester - 28 grudnia 1949 r. Synowie Ludwika i Heleny z domu Pietroschek wychowywali się w rybnickiej dzielnicy Niedobczyce. Wilhelm i Sylwester ukończyli zasadniczą szkołę zawodową jako ślusarze. Natomiast Mikołaj - Technikum Górnicze. Przez całą swoją karierę sportową Kubicowie byli związani z Klubem Gimnastycznym „Radlin”. Tam pod okiem Henryka Gacy zdobywali swoje największe osiągnięcia w gimnastyce sportowej.

Sylwester rozpoczął swoją karierę w 1963 r., a zakończył trzynaście lat później. Był 6-krotnym mistrzem Polski i brązowym medalistą w ćwiczeniach wolnych na Mistrzostwach Europy w 1969 r. Reprezentował barwy biało-czerwone na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 r. i Monachium w 1972 r. W 1971 r. został odznaczony brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Mikołaj barwy KG „Radlin” reprezentował od 1956 do 1976 r. Był 5-krotnym mistrzem Polski w wieloboju oraz 30-krotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach gimnastycznych. Sześć razy zdobył medale na Mistrzostwach Europy - trzy srebrne i trzy brązowe. Brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 r., Meksyku - 1968 r. i Monachium - 1972 r. W 1972 r. odznaczony został złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia. Uznawany był za najbardziej wszechstronnego z braci.

Najstarszym i najbardziej utytułowanym z braci Kubiców był Wilhelm. Jego kariera sportowa przypadła na lata 1963–1976. Brak jednego palca w dłoni nie przeszkodził mu w osiąganiu wielu sukcesów. Był 4-krotnym mistrzem Polski w wieloboju gimnastycznym i 22-krotnym mistrzem Polski w różnych konkurencjach gimnastycznych. W 1969 r. został Mistrzem Europy w ćwiczeniu na koniu z łękami. Na tym samym urządzeniu podczas Mistrzostw Europy w 1973 r. zdobył srebrny medal. Trzykrotnie był olimpijczykiem: reprezentował Polskę na igrzyskach w Tokio w 1964 r., Meksyku - 1968 r. i Monachium - 1972 r. W 1976 r. otrzymał brązowy Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Co ciekawe, największą karierę przepowiadano Janowi Kubicy, pierworodnemu synowi Ludwika i Heleny. Był bardzo silny fizycznie. Trenował krótko skoki do wody. Trener Henryk Gaca widział w nim jednak przyszłego medalistę olimpijskiego w gimnastyce. Jan jednak wolał poświecić się rodzinie i zawodowo ze sportem się nie związał.

Jak wielokrotnie bracia podkreślali „w gimnastyce zarabiało się tylko na chleb i cukier”. W efekcie po zakończeniu kariery chwytali się różnych robót. Mikołaj Kubica m.in. woził meble oraz miał własną wytwórnię makaronu. Później założył firmę z synem. Wilhelm związał się z branżą samochodową. Najmłodszy z braci - Sylwester - zmarł 9 czerwca 2018 r. i spoczął na cmentarzu w Rybniku – Niedobczycach. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku Sylwester, Mikołaj i Wilhelm tworzyli trzon polskiej drużyny w gimnastyce sportowej. To m.in. dzięki im osiągnięciom gimnastyka w Radlinie w późniejszych latach rozkwitła. Aby pamięć o nich nie została zapomniana społeczność Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żorach stworzyła stałą ekspozycję zawierającą sylwetki sportowców należących do Galerii Sław Śląskiej Gimnastyki. Wśród nich znajduje się również postać Mikołaja Kubicy. Justyna Koniszewska