Szukają skutecznych metod walki z wykluczeniami społecznymi
Radlin rozpoczął realizację projektu pn. Volunteering Cities wchodzącego w skład międzynarodowego programu Urbact. Jego celem jest wsparcie lokalnego wolontariatu tak, aby lepiej radził sobie w walce z wykluczeniami społecznymi.
RADLIN Oprócz Radlina, który jest jedynym reprezentantem Polski, w projekcie bierze udział siedem europejskich miast m.in. niemieckie Altena, włoskie Capizzi czy chorwacka Pregrada. Przypomnijmy, że to już drugi udział miasta w międzynarodowym programie Urbact. Poprzedni - CityCentreDoctor - dotyczył centralnych części miast i ich ożywienia, głównie społecznego i gospodarczego. Obecny projekt skupia się na współpracy na linii samorząd - wolontariat.
Walka z izolacją społeczną
Uczestnicy projektu na przestrzeni jego trwania (czyli do połowy przyszłego roku) będą spotykać się na wspólnych warsztatach, aby sygnalizować problemy występujące na swoim terenie, jak i chwalić się rozwiązaniami, które mogą zainspirować innych. - Dzięki wymianie tych doświadczeń mają powstać skuteczne metody opieki nad starszymi osobami i dziećmi, walki z izolacją społeczną, ubóstwem, czy nawet depresją - mówi Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza Radlina. Dodaje, że w ramach projektu miasto zobowiązane jest przygotować tzw. Transfer Plan. Jak wyjaśnia Podleśny, jest to dokument, w którym urzędnicy wykażą, w jaki sposób wdrażają rozwiązania, które będą rekomendowane w ramach międzynarodowej wymiany doświadczeń.
Współpraca międzypokoleniowa
Plan działań uczestników projektu jest jasny. - Chodzi o udoskonalenie współpracy miasta z wolontariuszami - mówi zastępca burmistrza. Zauważa, że działań, gdzie miasto czeka współpraca z nimi, jest dużo, a w przyszłości będzie ich coraz więcej. - Choćby dlatego, że w naszym kraju jest starzejące się społeczeństwo. W efekcie zakres pomocy ludziom potrzebującym będzie coraz większy - podkreśla Podleśny. Dlatego organizatorzy projektu kładą duży nacisk na współpracę międzypokoleniową. W jej ramach różne grupy wiekowe zarówno ochotnicy, jak i osoby borykające się z problemami, będą razem pracować nad poprawą jakości życia swojego oraz lokalnej społeczności.
Przyjadą goście z zagranicy
Uczestnicy odbyli już kilka spotkań w ramach miejskich grup projektowych. W tej radlińskiej zasiadają przedstawiciele organizacji pozarządowych, wolontariusze niezrzeszeni, młodzież szkolna oraz urzędnicy. Przedstawiciele miasta kilkukrotnie spotkali się już w międzynarodowym gronie. Byli w hiszpańskim mieście Altea oraz portugalskim Arcos de Valdevez. Również do Radlina przyjadą zagraniczni goście, którzy przyjrzą się temu, jak przebiega współpraca miasta z wolontariuszami. Spotkanie zaplanowano na czerwiec. - Udział w projekcie to spore wyzwanie dla naszego samorządu, ale jednocześnie wielka szansa na podpatrywanie dobrych praktyk i dostosowanie ich do naszych lokalnych warunków - mówi Zbigniew Podleśny. (juk)