Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (969) Data wydania: 11.06.19
Czytaj e-gazetę

Hałda z krótkim terminem ważności. Co z przyszłością kopalni?

Hałda Szarlota w Rydułtowach znów w centrum uwagi. Kopalnia i związki zawodowe biją na alarm, że za 3-4 lata na hałdzie skończy się miejsce na składowanie kruszyw. A to stawia funkcjonowanie kopalni pod dużym znakiem zapytania. Czy rozbiórka hałdy to jedyne rozwiązanie?

RYDUŁTOWY Kopalnia w Rydułtowach może prowadzić wydobycie do końca 2042 r. Na tyle pozwala koncesja. Problem w tym, że kończy się miejsce na składowanie kamienia na rydułtowskiej hałdzie Szarlota. - Ruch Rydułtowy posiada miejsce na lokowanie kruszyw na okres od 3 do 4 lat. Czas ten uzależniony jest od ilości materiału produkowanego z odpadów wydobywczych powstających w Ruchu Rydułtowy - stawia sprawę jasno Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Płuczka zostaje, ale...

Problem jest i w dodatku ma związek z dwoma innymi wątkami. Po pierwsze - ze zmianą koncepcji funkcjonowania rydułtowskiej kopalni. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno istniało zagrożenie, że zakład przeróbczy w Rydułtowach zostanie zlikwidowany. Wydobyty w Rydułtowach węgiel miał być transportowany dołem na Marcel w Radlinie. Takie rozwiązanie spotkało się jednak z dużym oporem ze strony załogi rydułtowskiej kopalni. W praktyce mogło ono bowiem oznaczać, że Marcel „wchłonie” Rydułtowy. Broniono się tym, że skoro kopalnia w Rydułtowach generuje bardzo dobre wyniki, wydobywa i przerabia węgiel gazowo-koksowy, na który jest duże zapotrzebowanie, to decyzja o pozostawieniu zakładu przeróbczego wydaje się racjonalna. Tak też się stało. Płuczka pozostała. Ale to jednocześnie oznacza, że trzeba zabezpieczyć teren pod składowanie kamienia z wydobycia.

Zapożarowanie

Jest jeszcze drugi wątek - kwestia rozbiórki hałdy z powodu zapożarowania. Przypomnijmy, że nad rydułtowską kopalnią nadal ciąży „obowiązek ograniczenia oddziaływania na środowisko i jego zagrożenia oraz przywrócenia środowiska do stanu właściwego zachodniej części zwałowiska KWK Rydułtowy–Anna przy szybie Leon II w Rydułtowach”. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy PGG, jest to pokłosie decyzji starosty wodzisławskiego (wydanej w listopadzie 2005 r., a zmienionej w grudniu 2014 r.). Na likwidację zapożarowania kopalnia ma czas do 31 grudnia 2024 r. Podobne wytyczne sformułował marszałek województwa.

Kopalnia chce rozbiórki

W tej sytuacji wraca widmo rozbiórki części hałdy Szarlota. Kopalnia chce realizować plan, który został opracowany już wcześniej. Mianowicie - zlikwidować zapożarowanie poprzez „wybranie materiału aktywnie termicznego z miejsc położonych w części południowo-zachodniej i południowej byłego stożka nr 3 i jego schłodzenie przy użyciu specjalistycznego sprzętu”. W praktyce to by oznaczało, że w ruch pójdą koparki i spycharki, a materiał z hałdy zostanie wywieziony ciężarówkami. W ten sposób przygotuje się miejsce na lokowanie kamienia pochodzącego z wydobycia w kolejnych latach. - W miejsce wybranych odpadów planuje się wbudować materiał produkowany z odpadów wydobywczych - tłumaczy Tomasz Głogowski z PGG.

Co na to miasto?

W tym miejscu przypomnijmy, że pomysł rozbiórki części hałdy budzi sprzeciw wielu mieszkańców Rydułtów. Ludzie boją się zapylenia i uciążliwości, bo z rydułtowskiej hałdy Szarlota mają być wywiezione ciężarówkami 3,8 mln ton kamienia. Transport ma odbywać się publicznymi drogami. Dochodzi więc problem degradacji dróg.

W takiej sytuacji trudno o rozwiązanie, które zadowoli wszystkie strony.

Jakiś czas temu do rady miasta w Rydułtowach zwrócili się przedstawiciele związków zawodowych rydułtowskiej kopalni. Zaapelowali o zorganizowanie spotkania - by wypracować wspólną politykę dotyczącą palącego problemu hałdy i miejsca pod lokowanie kamienia. Pod pismem podpisało się osiem związków zawodowych.

Władze Rydułtów są w kropce. - Kopalnia alarmuje, że na hałdzie zaczyna brakować miejsca na składowanie kruszywa - przyznaje burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. Włodarz ma świadomość, że dalsze funkcjonowanie kopalni to dla miasta priorytet. - Ruch Rydułtowy zatrudnia około 2800 osób. Z czego około 700 to mieszkańcy Rydułtów. Pracownicy mają swoje rodziny. To pokazuje, ile osób jest zależnych od funkcjonowania kopalni - mówi burmistrz.

Włodarze Rydułtów nie raz pokazywali jednak, że są przeciwni rozbiórce hałdy. Sceptycznie podchodzą też do tematu istnienia zapożarowania. - Starostwo i urząd marszałkowski twierdzą inaczej. Wskazują, że zapożarowanie jest i że jedynym rozwiązaniem jest przebudowa hałdy polegająca na częściowym jej rozebraniu i wywiezieniu zapożarowanego materiału - mówi burmistrz Połomski. Przyznaje, że znalezienie salomonowego rozwiązania nie będzie proste. - Na pewno musimy patrzeć na przyszłość kopalni. Uważam, że w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli władze kopalni przygotują rzetelne materiały, które naświetlą aktualną sytuację i przedstawią możliwe scenariusze. Chcielibyśmy pokazać te materiały mieszkańcom, żeby mieli świadomość jakie są szanse i jakie zagrożenia. To pomoże w wypracowaniu najlepszej decyzji - puentuje. (mak)