Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 28 (973) Data wydania: 09.07.19
Czytaj e-gazetę

104. urodziny mieszkanki Skrzyszowa!

4 lipca swoje 104. urodziny obchodziła Franciszka Karwot ze Skrzyszowa. To najstarsza mieszkanka gminy Godów i prawdopodobnie najstarsza mieszkanka powiatu wodzisławskiego.

SKRZYSZÓW W dniu urodzin solenizantkę odwiedzili znaczni gości. Był wójt Godowa Mariusz Adamczyk, sekretarz gminy Brygida Dobisz, sołtys Skrzyszowa Roman Marcol, radny Zygmunt Skupień, proboszcz parafii w Skrzyszowie ks. Witold Tatarczyk. Wszyscy życzyli jej dalszych lat życia w dobrym zdrowiu.

Pani Franciszka mieszka razem z wnuczką Katarzyną Radomską i jej mężem Dariuszem, którzy poświęcili się opiece nad seniorką. Urodziła się 4 lipca 1915 r. w Szotkowicach, w rodzinie Tostów. Miała 2 siostry i 4 braci. W 1939 r. wyszła za mąż, za Augustyna Karwota ze Skrzyszowa. Od blisko pół wieku jest wdową. Jej mąż zmarł w 1973 r. Małżeństwo dochowało się 4 córek, z których najstarsza Maria już zmarła. Solenizantka ma 11 wnucząt, 13 prawnucząt i 7 praprawnucząt.

Cieszy się względnie dobrym zdrowiem. - Sama chodzi po ogrodzie, apetyt dopisuje, widzi, nieco gorzej słyszy - opowiada wnuczka Katarzyna. Szczególnej recepty na długowieczność nie ma. Lubi zjeść kawałek dobrej kiełbasy, trochę mleka, zwłaszcza koziego. I wypić czasem kieliszek czegoś mocniejszego. Bliscy dodają, że nigdy specjalnie nie przejmowała się życiem. - Nigdy nie okazywała emocji. Była twardą kobietą, której życie przypadło na trudne czasy - mówi jej córka Wanda Marek.

Sama musiała przez 5 długich lat, od 1942 do 1947 r. utrzymywać gospodarstwo, bo męża wzięli do wojska Niemcy. A miała już wtedy córkę. Mąż wrócił do domu jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego szlak wojenny był skomplikowany, choć miał to szczęście, że nie został wysłany na front wschodni, skąd mało kto wracał. Trafił na front do Włoch. Tam przeszedł na stronę aliantów. Trafił do wojska polskiego. Po wojnie razem ze swoim oddziałem został skierowany do Wielkiej Brytanii. Stąd do domu został wypuszczony dopiero w 1947 r.

W czasie wojny pani Franciszka przeżyła gehennę frontu, kiedy jej stojący na uboczu wsi dom znalazł się na linii walk między Niemcami a Rosjanami. Ukrywała zbiegów, ryzykując życiem. Nie kalkulowała, kiedy jedna z mieszkanek Skrzyszowa w czasie wojny poprosiła ją o pomoc w sprawie jedynego syna. Ten został powołany do Wehrmachtu i trafił na wschodni front. Kiedy przyjechał do domu na przepustkę, nie chciał już wracać do wojska. Ukrył się w stojącym na skraju lasu gospodarstwie pani Franciszki. Podobnie jak przybysze z sąsiedniej Mszany. - Ci akurat nie pytali się, czy mogą się u mnie ukryć. Pochowali się w stodole. Jeden taki ze wsi doniósł, że ktoś się u mnie ukrywa. Przyjechał cały samochód niemieckich żołnierzy. Chcieli przeszukać całe gospodarstwo. Powiedziałam, że nie wiem czy ktoś się u mnie ukrywa, czy nie. Na szczęście, żołnierze przeszukując stodołę spostrzegli misę śliwek, które naszykowała mi teściowa do zaprawiania. Dobrali się do tych śliwek i na tym ich poszukiwania się zakończyły – wspominała przed dwoma laty pani Franciszka.(art)