Siostra z Wodzisławia szefową całego zakonu
Siostra Zuzanna Modelska - imię zakonne Halina, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej, po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Wodzisławiu Śl.-Jedłowniku została Przełożoną Generalną całego zakonu.
WODZISŁAW ŚL. Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie w Wodzisławiu Śląskim, którym od 1 września 2008 r. kierowała siostra Halina, przeznaczony jest dla 56 mieszkanek. To wyjątkowe miejsce, ponieważ jest to jedyna instytucja w powiecie wodzisławskim zapewniająca całodobowe utrzymanie osobom niepełnosprawnym intelektualnie, prowadzona na zlecenie zarządu powiatu wodzisławskiego przez zgromadzenie zakonne.
Wybór
– Służba wspólnemu dobru, wrażliwość na człowieka, poczucie odpowiedzialności były jej pasją. Swoją pracę wykonywała z wielkim zaangażowaniem, przez co była ona autentyczną służbą Bogu i ludziom. Niewyczerpana cierpliwość i postawa akceptacji wobec wszystkich mieszkanek domu pomocy oraz współpracowników tworzyła niepowtarzalny klimat i atmosferę życzliwości i miłości – mówi o siostrze Halinie dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły.
Osiągnięcia siostry Zuzanny Modelskiej nie pozostały niezauważone. 7 lipca na posiedzeniu Kapituły Generalnej s. Halina niespodziewanie została wybrana na Przełożoną Generalną Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim. Objęcie funkcji szefowej Zgromadzenia wiąże się niestety z rezygnacją z kierowania domem pomocy społecznej w Wodzisławiu Śląskim.
Pożegnanie z Wodzisławiem
27 sierpnia odbyło się symboliczne pożegnanie siostry Modelskiej z Wodzisławiem Śląskim. Za lata współpracy siostrze dyrektor dziękowali m.in. starosta Leszek Bizoń oraz odpowiedzialna za powiatową pomoc społeczną członkini zarządu powiatu Krystyna Kuczera. – W imieniu zarządu powiatu wodzisławskiego pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność za jedenastoletnią służbę w systemie pomocy społecznej naszej lokalnej społeczności. Przez ten czas, za sprawą osobistego zaangażowania i poświęcenia siostry, jedłownicka placówka nie tylko uległa gruntownej modernizacji, ale przede wszystkim stała się dla jej pensjonariuszek domem, którego wiele dotąd nie posiadało, i rodziną – często jedyną, jaką mają w życiu – powiedział starosta. Krystyna Kuczera dodała z kolei, że wierzy, iż okres posługi na ziemi wodzisławskiej będzie dla nowej przełożonej generalnej czasem wspaniałych wspomnień oraz inspiracją w codziennej służbie zakonnej.
W pożegnalnej uroczystości wzięli udział również przedstawiciele powiatowych instytucji pomocy społecznej. Wcześniej odchodzącą siostrę dyrektor pożegnali m.in. reprezentanci społeczności lokalnej Jedłownika i parafii Matki Bożej Wszechpośredniczki Łask i św. Antoniego z Padwy w Wodzisławiu Śl., na terenie której funkcjonuje jedłownicki DPS, a także współpracownicy siostry z placówki. Wszyscy oni dziękowali siostrze Modelskiej za dotychczasową posługę w Wodzisławiu Śl. i życzyli powodzenia na nowym stanowisku.
Szereg inwestycji
Lista osiągnięć siostry Haliny na funkcji szefowej Domu Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Wodzisławiu jest imponująca. Dzięki osobistemu zaangażowaniu siostry w tworzenie jak najlepszych warunków opiekuńczych, bytowych, socjalnych i terapeutycznych dla mieszkanek, funkcjonowanie DPS w Wodzisławiu Śl. wyróżnia się wśród innych jednostek organizacyjnych pomocy społecznej powiatu. W trakcie 11 lat kierowania domem siostra dyrektor zleciła przeprowadzenie szeregu kapitalnych remontów zabytkowego pałacyku w Jedłowniku, w którym placówka funkcjonuje. Zmodernizowano m.in. instalację elektryczną i grzewczą, wymieniono dach, podwyższono standard pokoi do potrzeb mieszkanek oraz zmodernizowano łazienki. Nadto dobudowana została do istniejącego budynku nowoczesna winda, która całkowicie zlikwidowała bariery architektoniczne w obiekcie. Dzięki staraniom s. Haliny zakupiono też specjalistyczną wannę rehabilitacyjną oraz inne urządzenia służące do rehabilitacji. Jako dyrektor placówki pomocy społecznej dbała również o systematyczne podnoszenie kwalifikacji i rozwój zawodowy kadry pracowniczej, która systematycznie brała udział w specjalistycznych szkoleniach i kursach.oprac. (mak)