Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (992) Data wydania: 26.11.19
Czytaj e-gazetę

Dr Anna Wróbel – ceniona nauczycielka i badaczka lokalnej historii

100 autorytetów na 100-lecie niepodległości

Urodziła się 26 maja 1912 r. w Syryni jako druga córka rzemieślnika Emila i Teresy z domu Koczwara. Miała trzy siostry. Wskutek działań wojennych jej ojciec ucierpiał na zdrowiu i nie mógł kontynuować pracy rzemieślniczej. W skutek tego, sytuacja materialna rodziny mocno się pogorszyła. Mimo ciężkiej sytuacji, młoda Anna wertowała tomy książek, pozostawione przez krewnego-nauczyciela. W młodości dała się poznać jako osoba niezwykle inteligentna, a zarazem pobożna.

Mając 15 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Szkolnych de Notre Dame w Bielsku, co miała uczynić pod wpływem ówczesnego proboszcza Syryni, ks. Teodora Moca. W zgromadzeniu ukończyła najpierw seminarium nauczycielskie, a następnie prywatne gimnazjum w Białej. Po maturze w 1932 r. rozpoczęła nowicjat zakonny. Przyjęła imię zakonne Arkadia. Po nowicjacie podjęła studia na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, które ukończyła w 1939 r. z bardzo dobrymi wynikami, uzyskując tytuł magistra filozofii z zakresie filologii polskiej. Po wybuchu wojny została przeniesiona do domu zakonnego w Strumieniu. W 1945 r. wróciła do swego rodzinnego domu w Syryni. Dom zakonny opuściła tuż przed nadejściem Armii Czerwonej. Po zakończeniu wojny najpierw poprosiła przełożonych o zezwolenie na pobyt poza wspólnotą zakonną, który miał trwać rok, a później został przedłużony. Do życia zakonnego ostatecznie już nie wróciła. W 1949 r. na mocy specjalnych uprawnień Stolicy Świętej prymas ks. Stefan Wyszyński zwolnił ją ze ślubów zakonnych.

Od 5 października 1945 r. do kwietnia 1946 r. była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Syryni i zarazem pracowała w urzędzie gminnym w Syryni. Działała też w lokalnej organizacji Caritas. W kwietniu 1946 r. przeniosła się do Raciborza, gdzie podjęła pracę w obecnym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza. Równocześnie pracowała naukowo i w 1949 r. uzyskała doktorat z filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Napisała pracę pt. „Jan Kochanowski a literatura niemiecka”.

Należała do redakcji gazety „Głos Ziemi Raciborskiej”, pisała też w „Katoliku” i kilku innych gazetach. Zdobywała różnego rodzaju nagrody, m.in. specjalne wyróżnienie w konkursie ogłoszonym przez Komitet Badań Naukowych Opolszczyzny na temat dziejów Ziemi Opolskiej.

W okresie komunizmu Anna Wróbel nie odcięła się od wartości chrześcijańskich, a przeciwnie, nastawiła się na ratowanie wartości kultury chrześcijańskiej. Cechowało ją altruistyczne nastawienie do otoczenia. Pomagała ludziom w różny sposób, m.in. pracując w Raciborzu jako tłumacz przysięgły języka niemieckiego, często nie pobierając za pracę wynagrodzenia.

Cały czas zbierała materiały źródłowe na temat Syryni, Lubomi, Grabówki i Nieboczów.

Zmarła nagle 28 stycznia 1988 r. w swoim mieszkaniu w Raciborzu. Została pochowana na cmentarzu parafialnym w Syryni. Nie doczekała się publikacji swojej pracy. Dopiero 1991 r. staraniem ks. Konrada Kelera została wydana jej praca „Z dziejów czterech wsi – Syrynia, Lubomia, Grabówka, Nieboczowy”. W 2002 r. została patronką Gimnazjum w Syryni, a po likwidacji gimnazjów została drugą obok Romana Dworczaka patronką Szkoły Podstawowej w Syryni. Do dziś jest wspominana w Syryni jako ceniony pedagog, wymagający, ale życzliwy. Zaś jej książka to podstawowe źródło wiedzy o historii gminy Lubomia.

Artur Marcisz