Bolesna decyzja Metropolity Katowickiego: msze święte bez udziału wiernych
„Mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. To samo dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych” - brzmi fragment zarządzenia arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca odnośnie do sprawowania posługi duszpasterskiej i liturgicznej w najbliższych tygodniach.
REGION 25 marca Metropolita Katowicki, ks. abp Wiktor Skworc wydał zarządzenie, dotyczące m.in. odprawiania mszy bez wiernych, również w okresie Świąt Wielkanocnych. - Wiele razy musiałem podejmować trudne decyzje, ale te które są związane z ostatnimi zarządzeniami ministra zdrowia są dla mnie najtrudniejsze. Przeżywamy rok duszpasterski poświęcony Eucharystii. Eucharystia to wielka tajemnica wiary, daje życie. A jesteśmy niejako przymuszeni przez sytuację zewnętrzną do powiedzenia, że w Eucharystii możemy uczestniczyć tylko duchowo ,nie możemy spotykać się w kościołach, w naszych parafialnych wieczernikach. Podejmuję taką decyzję, z ogromnym, wewnętrznym bólem, ale uważam, że jest to decyzja, która ostatecznie pomoże przezwyciężyć to zagrożenie, które jest bardzo poważne, o czym mówią specjaliści i rządzący, którzy ponoszą odpowiedzialność za nasz naród. My jako pasterze Kościoła ponosimy odpowiedzialność. Dlatego musimy rozumnie i odpowiedzialnie działać, by przezwyciężyć te trudności, które są przed nami. Dlatego prosimy o zrozumienie – brzmi fragment wypowiedzi ks. abpa Wiktora Skworca, opublikowanej na stronie internetowej Archidiecezji Katowickiej. Dodajmy, że zarządzenie Ministra Zdrowia zakłada, że we mszach świętych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Zarządzenie Metropolity Katowickiego idzie dalej. Dlaczego? - Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, gdzie proboszcz, czy któryś z jego współpracowników musieliby dokonywać jakiejś selekcji i decydować kto może, a kto nie może uczestniczyć w Eucharystii. Ta decyzja wpisuje się również w rozporządzenia Ministra Zdrowia – powiedział w rozmowie z Radiem eM, ks. Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Metropolity Katowickiego/
Msze bez udziału wiernych
W treści zarządzenia arcybiskupa czytamy m.in., że „mając na względzie najnowsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., kierując się pasterską troską o zachowanie zdrowia wiernych i celebransów, zarządzam aż do odwołania celebrowanie wszystkich Mszy św. i Triduum Paschalnego bez obecności wiernych. To samo dotyczy kaplic w klasztorach i domach zakonnych. Poza celebracjami kościoły pozostają otwarte jako miejsca na indywidualną modlitwę.”
Msza Krzyżma Świętego, odprawiana tradycyjnie w Wielki Czwartek przeniesiona zostaje na inny termin. W Wielki Piątek nie będzie organizacji Bożego Grobu i adoracji Krzyża. Zarazem abp Skworc zachęca do adoracji Krzyża we własnych domach. W Wielką Sobotę nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. W czasie Wigilii Paschalnej w kościołach odbędzie się większość celebracji (za wyjątkiem procesji rezurekcyjnej), ale będą sprawowane bez udziału wiernych. Również w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego obowiązują ogłoszone ograniczenia prawne i aktualna jest dyspensa. – Jeśli do tego czasu zostanie odwołany stan epidemii, to wówczas oczywiście msze będą mogły odbyć się z udziałem wiernych. Na ten moment decyzja jest jednak taka, że wobec stanu epidemii, msze do odwołania odbywają się bez wiernych - mówi nam ks. Tomasz Wojtal.
Spowiedź w sytuacjach wyjątkowych. Zamiast niej – akt żalu doskonałego
Dalej w zarządzeniu ks. abp Skworc reguluje kwestię sakramentu pokuty. „W parafiach nie będzie możliwości skorzystania z sakramentu pokuty w zwyczajnej formie! Jednak w sytuacjach wyjątkowych, wyrazem duszpasterskiej troski będzie umożliwienie skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania tym wiernym, którzy o to osobiście poproszą. Wskazane jest uprzednie, telefoniczne umówienie. Miejscem takiej spowiedzi niech będzie zakrystia, salka parafialna bądź inne pomieszczenie. Należy przy tym zachować wskazane środki ostrożności i wzajemnego bezpieczeństwa – petenta i spowiednika”. Arcybiskup przypomina, że Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960-961) wyraźnie wskazuje, iż w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania, a nie spowiedź. Zawsze, ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski, wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości. Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. Abp zaznacza, że obowiązkiem duszpasterzy jest wyjaśnienie wiernym przedstawionych możliwości dróg pojednania.
A co z Komunią Świętą wielkanocną?
Ks. abp Skworc przypomina w zarządzeniu, iż w wykładni trzeciego przykazania kościelnego („Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą”) Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej. „Ze względu za zaistniałą sytuację usilnie zachęcam wiernych do korzystania z Komunii duchowej, po wzbudzeniu skruchy i żalu doskonałego.”oprac. (art)
Msza pogrzebowa bez wiernych, pogrzeb z 5 członkami rodziny
Zarządzenie ks. abp Wiktora Skworca reguluje również kwestię organizacji pogrzebów. Według zarządzenia „W dniu pogrzebu można celebrować Mszę św. żałobną bez udziału wiernych i ciała zmarłego (ew. urny). Obrzędy pogrzebu ograniczamy wyłącznie do stacji przy grobie z udziałem najbliższej rodziny, w liczbie nie większej niż 5 osób.”