Ważność orzeczeń o niepełnosprawności została wydłużona
Orzeczenia o niepełnosprawności, które wygasną w okresie epidemii koronawirusa, zostaną automatycznie wydłużone. To dobra wiadomość dla m.in. prawie dwustu mieszkańców powiatu wodzisławskiego, którzy ubiegali się o dokumenty.
POWIAT Trwający stan epidemii koronawirusa znacząco wpłynął na organizację pracy Powiatowych Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w całym kraju, w tym również placówki zlokalizowanej w Wodzisławiu Śl. Przypomnijmy, że od połowy marca zawiesiły one działalność orzeczniczą. W efekcie osoby ubiegające się o ponowne wydanie dokumentów nie mogły tego uczynić. W takiej sytuacji było 167 mieszkańców powiatu wodzisławskiego. Dzięki wprowadzonym w ostatnim czasie regulacjom prawnym nie będą dłużej pozbawieni wszelkich zasiłków, zniżek oraz ulg przysługujących im z tytułu posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Automatyczne wydłużenie ważności dokumentów
31 marca weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. - W dokumencie ujęto ważne regulacje dotyczące orzeczeń o stopniu niepełnosprawności oraz kart parkingowych - przekazuje Wojciech Raczkowski ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.
Dodaje, że zgodnie z zapisami ustawy te orzeczenia, które straciły ważność między 9 grudnia 2019 r. a 8 marca 2020 r., zachowują ją do 60 dni od chwili odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia. Warunek jest jeden. Do 8 marca osoba zainteresowana złożyła wniosek o wydanie ponownego orzeczenia.
Z kolei te orzeczenia, które straciły lub stracą ważność po 8 marca, zachowają ją do 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia. Osoby zainteresowane nie muszą jednak składać wniosku o wydanie dokumentu.
Na podobnych zasadach funkcjonuje także ważność karty parkingowej. Zachowuje ona ważność do upływu 60 dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego orzeczenia.
Będą działać zaocznie
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 26 marca z przyczyn związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, możliwe stało się rozpatrywanie spraw w trybie zaocznym przez PZON-y. Czyli takim, w którym osoba zainteresowana nie będzie musiała osobiście uczestniczyć w komisjach orzeczniczych, o ile pozwoli na to dostarczona dokumentacja. - W związku z powyższym nasza placówka podejmuje kroki zmierzające do niezwłocznego powołania komisji. O terminach posiedzeń osoby zainteresowane będą w najbliższym czasie informowane drogą telefoniczną - informuje Wojciech Raczkowski.(juk)